Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 13. jún 2025
< sekcia Ekonomika

USA a Čína sa dohodli na rámci riešenia ich obchodných sporov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Uviedli to obe strany po dvoch dňoch rokovaní v Londýne, ktoré sa skončili v utorok (10. 6.) neskoro večer.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Londýn 11. júna (TASR) - Americkí a čínski vyjednávači sa dohodli na rámci, ktorý má vrátiť ich obchodné rokovania na „správnu cestu“ po sérii sporov a hrozbe ich kolapsu. Uviedli to obe strany po dvoch dňoch rokovaní v Londýne, ktoré sa skončili v utorok (10. 6.) neskoro večer. TASR o tom informuje na základe správ AP a DPA.

Detaily nie sú známe. Zdá sa, že stretnutie sa sústredilo na nájdenie spôsobu, ako vyriešiť spory, týkajúce sa vývozu nerastných surovín a technológií, ktoré otriasli krehkým prímerím z minulého mesiaca. Nie je však jasné, či došlo k nejakému pokroku pri iných otázkach, ako je výrazný obchodný prebytok Číny so Spojenými štátmi.

Zástupca ministra obchodu a predstaviteľ Číny pre medzinárodný obchod Li Čcheng-kang oznámil, že obe strany sa v zásade dohodli na „rámci implementácie konsenzu dosiahnutého v máji na rozhovoroch v Ženeve“, uviedla oficiálna čínska tlačová agentúra Sinchua. Ďalšie podrobnosti vrátane akýchkoľvek plánov na potenciálne ďalšie kolo rozhovorov nezverejnili.

Li Čcheng-kang a čínsky minister obchodu Wang Wen-tchao boli súčasťou delegácie vedenej vicepremiérom Che Li-fengom. Americkú stranu zastupovali minister obchodu Howard Lutnick, minister financií Scott Bessent a obchodný zástupca Jamieson Greer.

Li Čcheng-kang označil rokovania v Londýne za „profesionálne, racionálne, hĺbkové a úprimné výmeny názorov“, uviedla agentúra Sinchua. Lutnick potvrdil, že bol dohodnutý rámec na implementáciu ženevského konsenzu, informovali americké médiá.

Obe strany sa začiatkom mája na rokovaniach v Ženeve dohodli na 90-dňovom znížení väčšiny z vysokých ciel, ktoré vyvolali obavy z recesie. Svetová banka s odvolaním sa na nárast obchodných prekážok znížila svoje prognózy rastu ekonomiky USA aj sveta v tomto roku. Bývalá obchodná vyjednávačka USA Wendy Cutlerová uviedla, že obe strany pre spory premrhali 30 z 90 dní, ktoré majú na nájdenie dohody.

Zatiaľ čo na rokovaniach v Ženeve dominovali clá, diskusie v Londýne sa zamerali na kontrolu vývozu. Čína v apríli zaviedla obmedzenia na vývoz kľúčových prvkov vzácnych zemín a sprísnila licenčný proces. Medzitým USA obmedzili predaj pokročilého softvéru na navrhovanie čipov a ďalších komponentov a technológií čínskym firmám.