Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 4. február 2026Meniny má Veronika
< sekcia Ekonomika

USA kritizujú vyšetrovanie daňových zvýhodnení firiem v štátoch EÚ

Americké vlajky. Foto: FOTO TASR/AP

Americké ministerstvo financií tvrdí, že EK koná ako nadnárodný daňový úrad a ohrozuje tak medzinárodné dohody zamerané na boj proti daňovým únikom. Hrozí bližšie nešpecifikovanými protiopatreniami.

Washington 25. augusta (TASR) - Vyšetrovanie možných daňových zvýhodnení veľkých amerických firiem v európskych krajinách sa postaralo o citeľné napätie medzi EÚ a USA. Americké ministerstvo financií tvrdo kritizuje postup Európskej komisie a pohrozilo bližšie nešpecifikovanými protiopatreniami.

Podľa informácií agentúry DPA ministerstvo tvrdí, že EK koná ako nadnárodný daňový úrad a ohrozuje tak medzinárodné dohody zamerané na boj proti daňovým únikom. Požiadavky na doplatenie daní by mohli znížiť daňové zaťaženie spoločností v USA. Ministerstvo "naďalej preskúmava možné reakcie, ak EK zostane na doterajšom kurze," cituje z vyhlásenia DPA.

EK už niekoľko rokov preveruje členské štáty, či pomocou daňových výhod nelákajú veľké korporácie. Takéto dohody považuje za porušenie pravidiel hospodárskej súťaže a môže sa stať, že firmy budú musieť dane doplatiť. Sieť kaviarní Starbucks v Holandsku a automobilka Fiat Chrysler v Luxembursku by mohli doplatiť desiatky miliónov eur. Obidve firmy napadli rozhodnutie Bruselu súdnou cestou. EK v súčasnosti preveruje aj Apple a jeho sídlo v Írsku, v jeho prípade by mohlo ísť o niekoľko miliárd eur. Investičná banka JP Morgan odhaduje prípadný daňový doplatok až na 19 miliárd USD (16,86 miliardy eur).

(1 EUR = 1,1268 USD)