Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 21. júl 2024Meniny má Daniel
< sekcia Ekonomika

USA zvažujú dodatočné sankcie proti Rusku a Číne

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Anna Staníková

Je to riskantný, ale nevyhnutný krok, dodal Singh.

Washington 28. mája (TASR) - Spojené štáty a ich partneri sú pripravení uplatniť dodatočné sankcie a kontroly vývozu, aby zabránili obchodnej výmene medzi Čínou a Ruskom, ktorá ohrozuje ich bezpečnosť v čase pokračujúcej vojny na Ukrajine. Nové opatrenia by sa mohli zamerať napríklad na tieňovú flotilu nákladných lodí, prostredníctvom ktorej Moskva obchádza limity na ceny ruskej ropy stanovené skupinou krajín G7, vyhlásil v utorok Daleep Singh, zástupca poradcu Bieleho domu pre národnú bezpečnosť. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

"Myslím si, že sankcie plnia svoju úlohu vzhľadom na ciele, ktoré sme si stanovili," povedal Singh vo vystúpení na pôde amerického Brookingsovho inštitútu. Samit lídrov skupiny G7, ktorý sa uskutoční budúci mesiac, sa bude podľa neho zaoberať aj zmrazenými ruskými aktívami v hodnote približne 300 miliárd amerických dolárov (275,68 miliardy eur) a možnosťami ich využitia v prospech Ukrajiny.

Je to riskantný, ale nevyhnutný krok, dodal Singh. V rámci skupiny G7 zatiaľ nedošlo k dohode o speňažení ruských aktív, Washington však vzhľadom na hrozivú situáciu na bojisku naliehavo žiada, aby sa v tejto otázke dosiahol pokrok, zdôraznil americký predstaviteľ.

(1 EUR = 1,0882 USD)