Quantcast
< sekcia Ekonomika

Peskov:USA zvýšili ceny LNG po únikoch na plynovode Nord Stream

Na leteckej snímke z 28. septembra 2022 poskytnutej švédskou pobrežnou strážou únik plynu z plynovodu Nord Stream 2. Foto: TASR/AP

Podľa Kremľa európske štáty ako nákupcovia plynu a Rusko ako predajca nemajú záujem o zastavenie plynárenskej infraštruktúry.

Moskva 3. októbra (TASR) - Spojené štáty zvýšili ceny a predaj skvapalneného zemného plynu (LNG) po únikoch z podmorských plynovodov Nord Stream. Vyhlásil to v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Na plynovodoch Nord Stream 1 a 2 v Baltskom mori boli minulý týždeň odhalené celkovo štyri úniky plynu neďaleko Dánska a Švédska. Ruský prezident Vladimir Putin následne obvinil Spojené štáty a ich spojencov z výbuchov na plynovodoch, čo Biely dom odmietol.

"Existuje strana, ktorá pri absencii fungovania týchto plynovodov je schopná predať viac LNG za vyššiu cenu. Táto strana je dobre známa, sú to Spojené štáty americké," uviedol Peskov.

"Sú aj krajiny, ktoré majú vojensko-technologické kapacity na vykonanie takejto sabotáže," dodal Peskov bez toho, aby povedal, kto podľa Kremľa stojí za únikmi informácií.

Podľa Kremľa európske štáty ako nákupcovia plynu a Rusko ako predajca nemajú záujem o zastavenie plynárenskej infraštruktúry.

Vysoký ruský predstaviteľ v nedeľu (2.10.) naznačil, že je technicky možné obnoviť plynovody Nord Stream, pričom Peskov v pondelok povedal, že je potrebné ich opraviť, ale najprv je potrebné preskúmať a vyhodnotiť morské dno.