< sekcia Ekonomika

V 2. polroku 2015 klesol počet falzifikátov euromincí aj bankoviek

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

V 2. polroku 2015 bolo zadržaných 1046 kusov falzifikátov eurových bankoviek, medziročne ide o pokles o jednu tretinu.

Bratislava 22. januára (TASR) – Na Slovensku bolo v 2. polroku minulého roka menej falzifikátov eurových bankoviek a mincí. Vyplýva to z aktuálnych štatistík Národnej banky Slovenska (NBS).

V 2. polroku 2015 bolo zadržaných 1046 kusov falzifikátov eurových bankoviek, medziročne ide o pokles o jednu tretinu. Z hľadiska hodnoty, najväčší podiel tvorili falzifikáty nominálnej hodnoty 50 eur a 20 eur. "Kvalita zadržaných falzifikátov je prevažne dobrá. Napriek tomu je možné falzifikáty odhaliť aj bez použitia technických pomôcok, ak sa prijímaniu peňazí venuje dostatočná pozornosť," skonštatovala hovorkyňa NBS Martina Solčányiová.

V druhom polroku vlaňajška sa medziročne znížil aj počet falzifikátov eurových mincí. Zadržaných bolo 854 kusov, čo predstavuje medziročný pokles o 30 %. Najväčší podiel pritom tvorili falzifikáty mincí v nominálnej hodnote dve eurá. Aj pri minciach boli falzifikáty v prevažnej miere s dobrou a veľmi dobrou technickou úrovňou vyhotovenia.

"Pre verejnosť je pomerne náročné odhaliť falzifikát, najmä ak sa prijímaným minciam nevenuje dostatočná pozornosť," doplnila Solčányiová s tým, že najdostupnejšou pomôckou pre rozpoznanie podozrivých mincí je jednoduchý magnet.

"Euromince nominálnych hodnôt jedno euro a dve eurá majú magnetický stred a ich skúšku je možné uskutočniť priložením magnetu k stredu podozrivej mince a následne porovnať úroveň jej magnetizmu s pravou mincou. Dôležité je sledovať tiež celkový vzhľad a farbu podozrivej euromince," vysvetlila hovorkyňa NBS. Zároveň dodala, že pri eurominciach v nominálnej hodnote dve eurá je v prípade podozrenia vhodné venovať pozornosť aj nápisu na hrane.