Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér
< sekcia Ekonomika

V Beluši investujú do výmeny verejného osvetlenia vyše pol milióna eur

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Verejné osvetlenie predstavuje podľa neho pre obec viac ako polovicu nákladov na elektrickú energiu. Ako najväčšia obec kraja spravuje Beluša na svojom území takmer 1000 lámp.

Beluša 2. augusta (TASR) - V obci Beluša v Púchovskom okrese investujú v najbližších desiatich rokoch do výmeny verejného osvetlenia 522.000 eur. Informoval o tom prednosta obecného úradu Patrik Štrbák.

"Aktuálna spoločenská a ekonomická situácia sa negatívne odzrkadlili na našich nákladoch na energiu. Okrem šetrenia musíme hľadať ďalšie inovatívne a efektívne opatrenia, ktoré jednoznačne v tomto kroku vidíme," uviedol Štrbák.

Verejné osvetlenie predstavuje podľa neho pre obec viac ako polovicu nákladov na elektrickú energiu. Ako najväčšia obec kraja spravuje Beluša na svojom území takmer 1000 lámp. Zvýšené finančné náklady na údržbu, minimálna záruka a neefektívne rozloženie intenzity svetla spôsobili, že sa obec rozhodla pristúpiť k ich výmene.

V obci urobili komplexný audit súčasného stavu. Momentálne osvetlenie zabezpečujú najmä zastarané svietidlá so žiarivkovými a vysokotlakovými sodíkovými výbojkami. Všetky lampy sa vymenia za moderné LED svietidlá, ktoré zjednodušia prevádzku, kontrolu a údržbu osvetlenia.

"Výmena starého za nové LED osvetlenie sa obci vráti v priebehu najbližších desiatich rokov. Okrem finančného aspektu naplníme aj morálny, znížime aktuálny negatívny dopad na životné prostredie. Zvýšime aj bezpečnosť občanov, pretože znova spustíme všetky svetelné body, a tak ukončíme aktuálne úsporné opatrenie," doplnil prednosta s tým, že s investíciami začnú v druhej polovici tohto roka.