< sekcia Ekonomika

V odstavenej jadrovej elektrárni horelo, radiácia neunikla

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Obyvateľstvu v okolí odstavenej atómovej elektrárne nehrozí nebezpečenstvo, keďže incident nespôsobil únik rádioaktivity.

Amsterdam 21. mája (TASR) - Holandskí hasiči likvidovali vo štvrtok požiar, ktorý vypukol v odstavenej jadrovej elektrárni v strednej časti Holandska. K úniku radiácie nedošlo, informovala agentúra AP.

Hovorca záchranných služieb v južnej časti provincie Gelderland zdôraznil, že požiar v bývalej elektrárni Dodewaard sa podarilo rýchlo dostať pod kontrolu.

Obyvateľstvu v okolí odstavenej atómovej elektrárne podľa neho nehrozí nebezpečenstvo, keďže incident nespôsobil únik rádioaktivity.

Požiar, ktorého príčina nebola bezprostredne známa, zachvátil strechu bývalej ventilačnej budovy. "Jadrová bezpečnosť ohrozená nebola," uviedol holandský úrad pre atómovú bezpečnosť.

Komplex bývalej elektrárne sa nachádza v meste Dodewaard, približne 100 kilometrov juhovýchodne o Amsterdamu. Elektráreň odstavili v roku 1997 a následne z nej odviezli všetok nukleárny materiál. Od roku 2005 je celý areál zapečatený a niektoré jeho časti už zdemolovali.