Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 28. február 2024Meniny má Zlatica
< sekcia Ekonomika

V. Orbán: Zákonom o pôde zrušíme možnosť predaja pôdy cudzincom

Viktor Orbán Foto: TASR/AP

Je potrebné, aby mladí Maďari obsadili vidiek, povedal maďarský premiér Viktor Orbán.

Budapešť 13. októbra (TASR) – Novým zákonom o pôde zruší Maďarsko možnosť predaja pôdy cudzincom, vyhlásil dnes v maďarskom Cegléde maďarský premiér Viktor Orbán. Vláda podľa jeho slov zvažuje, či nový zákon, ktorého cieľom bude vytvoriť právny rámec perspektíve nového maďarského poľnohospodárstva, nebude "dvojtretinovým zákonom". Ten by totiž zamedzil prispôsobovať ho potrebám aktuálnej vlády.

V roku 2014 bude nový systém podpory v Európskej únii, preto aj v Maďarsku sa skončí moratórium na predaj pôdy zahraničným občanom. Je potrebné zabrániť, aby maďarský trh s pôdou ovládol špekulatívny kapitál, vyhlásil podľa maďarskej komerčnej televízie ATV predseda sekcie mládeže Maďarského združenia gazdov (MAGOSZ) Miklós Kis, podľa ktorého je nutné v Maďarsku zriadiť agrobanku.

Kis podotkol, že mladí gazdovia sú netrpezliví. Môžu síce dostať pôdu z Národného pôdneho fondu, v tomto systéme je však ešte čo vylepšovať.

"Pôdu kupovať vo Francúzsku či v Rakúsku je nemožné, aj keď teoreticky áno," konštatoval Orbán a dodal, že vláda ochráni pôdu pred špekulantmi a bankármi.

"Kto má pôdu, má aj budúcnosť," zdôraznil Orbán s tým, že je potrebné prebrať pôdu otcov. Je potrebné, aby mladí Maďari obsadili vidiek, poznamenal predseda maďarskej vlády na kongrese sekcie mládeže MAGOSZ-u.