Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 28. február 2024Meniny má Zlatica
< sekcia Ekonomika

Putin podpísal prevzatie ruských aktív koncernu Caterpillar

Na snímke sprava ruský prezident Vladimir Putin a predseda banky VTB Andrej Kostin počas stretnutia v Moskve v pondelok 27. novembra 2023. Foto: TASR/AP

Spoločnosť Caterpillar pozastavila činnosť svojich výrobných závodov v Rusku minulý rok po tom, ako Rusko zaútočilo na Ukrajinu.

Moskva 27. novembra (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin schválil kúpu ruských aktív amerického koncernu Caterpillar ruskou spoločnosťou PSK - New Solution. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters, ktorá sa odvolala na v pondelok zverejnený prezidentský dekrét.

Dekrét nehovorí o hodnote ruského biznisu Caterpillar. Ani americká firma, ktorá je najväčším výrobcom stavebných a ťažobných zariadení na svete, informácie neposkytla.

Spoločnosť Caterpillar pozastavila činnosť svojich výrobných závodov v Rusku minulý rok po tom, ako Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Pripojila sa tak k ďalším západným firmám, ktoré po invázii koncom februára zastavili aktivity v Ruskej federácii.

Podľa ruských zákonov musí predaj podielov vo finančných a energetických podnikoch v Rusku schváliť prezident. Putin takto odsúhlasil predaj podielov vo viacerých ruských firmách, ktoré pred inváziou Ruska na Ukrajinu patrili zahraničným spoločnostiam. Niektoré zahraničné firmy predali svoje ruské aktíva za symbolické sumy, napríklad za jedno euro či iba za jeden rubeľ, pričom niektoré do kontraktu dostali klauzulu o spätnom odkúpení podielov v neskoršom období.