Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 2. október 2023Meniny má Levoslav
< sekcia Ekonomika

V SR podľa zamestnávateľov a komôr pretrvávajú vysoké ceny elektriny

Foto: TASR/František Iván

Uviedol to prezident Republikovej únie zamestnávateľov Miroslav Kiraľvarga na tlačovej konferencii zamestnávateľských združení, podnikateľských asociácií a obchodných komôr pôsobiacich na Slovensku.

Bratislava 1. marca (TASR) - Na Slovensku v porovnaní s okolitými krajinami pretrvávajú vysoké ceny elektriny. Uviedol to dnes prezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Miroslav Kiraľvarga na tlačovej konferencii zamestnávateľských združení, podnikateľských asociácií a obchodných komôr pôsobiacich na Slovensku.

"Asociácie zamestnávateľských združení, zväzov a samozrejme členovia obchodných komôr, ktorí participujú na tejto aktivite Rule of Law, už niekoľko rokov poukazujú aj v oblasti energetiky na vysoké ceny elektrickej energie na Slovensku. Nie je to iba súčasný stav, je to realita, ktorú žijeme niekoľko rokov," povedal Kiraľvarga.

Vysoké ceny elektriny podľa neho oslabujú konkurencieschopnosť firiem a podnikov v SR, čo dokladujú niektoré zahraničné aj domáce štúdie. "Ak by som (podľa nich) porovnal rok 2010 a 2016, tak celková cena elektrickej energie je približne na rovnakej úrovni, pričom však cena komodity v roku 2010 z celkovej ceny elektriny predstavovala 57 %, ale v roku 2016 predstavovala už iba 40 %," spresnil prezident RÚZ.

"V čase diskusie o novom smerovaní Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) sa preto obraciame na vládu SR s výzvou zasadiť sa o posilnenie nezávislosti, transparentnosti a systémového prístupu k regulácii energetického trhu v SR a o neodkladné prijatie konkrétnych a objektívne merateľných opatrení smerujúcich jednak k vytvoreniu nového regulačného rámca, k zavedeniu integrovaného dialógu s odbornou a podnikateľskou verejnosťou, ako aj k inštitucionálnej rekonštrukcii ÚRSO, ako skutočne nezávislého národného regulačného orgánu," zdôraznil prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Tomáš Malatinský.

Regulačný rámec podľa Malatinského musí rešpektovať zásady správnej regulačnej praxe, aby sa predišlo nepredvídateľným, častým alebo ad-hoc právnym úpravám a zmenám regulačného rámca. "Diskusia s odbornou a podnikateľskou verejnosťou by mala byť inštitucionalizovaná, vecná a transparentná tak, aby sa do nej mohli zapojiť všetky strany, bez ohľadu na priemyselné odvetvie alebo geografickú lokalitu prevádzky," dodal šéf AZZZ SR.

K spoločnému stanovisku sa okrem RÚZ a AZZZ pripojila aj Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK), Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS), Americká obchodná komora v SR, Slovensko-rakúska obchodná komora, Francúzsko-slovenská obchodná komora, Holandská obchodná komora v SR a Švédska obchodná komora na Slovensku.