Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 6. december 2025Meniny má Mikuláš
< sekcia Ekonomika

V závodoch Fordu v Kolíne nad Rýnom sa začal historicky prvý štrajk

Na archívnej snímke z 9. mája 2025 logo automobilky Ford v Kolíne nad Rýnom. Foto: TASR/DPA

Zastavenie práce v dvoch závodoch zasiahne výrobu, vývoj, administratívu a ďalšie oblasti. Nemecká dcérska spoločnosť je pre americký materský koncern dlhodobo stratová.

Kolín nad Rýnom 14. mája (TASR) - V závodoch spoločnosti Ford v Kolíne nad Rýnom sa v stredu prvýkrát v ich takmer storočnej histórii začal štrajk. Odborový zväz IG Metall sa zastavením práce snaží zvýšiť tlak na zamestnávateľov a presadiť zmeny v plánovanom úspornom programe. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Zastavenie práce v dvoch závodoch zasiahne výrobu, vývoj, administratívu a ďalšie oblasti. Nemecká dcérska spoločnosť je pre americký materský koncern dlhodobo stratová. Ford v nej zamestnáva približne 11.500 ľudí a do konca roka 2027 plánuje zrušiť 2900 pracovných miest. Odbory požadujú vysoké odstupné pre zamestnancov, ktorí dobrovoľne odídu zo spoločnosti alebo pracujú v divízii, ktorej činnosti prevezmú externí dodávatelia. Ford vyrába v Kolíne nad Rýnom dva elektromobily, ich predaj však zaostáva za očakávaniami. Spoločnosť Ford-Werke GmbH bola založená v Berlíne v roku 1925 a v roku 1930 presťahovala svoje sídlo do Kolína nad Rýnom.