Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 5. október 2023Meniny má Viera
< sekcia Ekonomika

Veľkoobchodné ceny plynu v Európe sú najnižšie za takmer 1,5 roka

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Milan Kapusta

Referenčný európsky kontrakt na plyn s dodávkou v najbližšom mesiaci na burze TTF v Amsterdame v piatok ráno klesol až o 4,8 % na 49,50 eura za MWh.

Amsterdam 17. februára (TASR) - Veľkoobchodné ceny zemného plynu v Európe pokračujú v poklese. Cena referenčného kontraktu prvýkrát za 17 mesiacov padla pod 50 eur za megawatthodinu (MWh). TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg.

Referenčný európsky kontrakt na plyn s dodávkou v najbližšom mesiaci na burze TTF v Amsterdame v piatok ráno klesol až o 4,8 % na 49,50 eura za MWh. To bolo najmenej od 1. septembra 2021. Cena referenčného kontraktu sa od začiatku roka znížila asi o 35 %, stále však zostáva približne dvojnásobná v porovnaní s bežnými úrovňami pre toto obdobie roka.

Od maxima dosiahnutého v auguste 2022, keď plyn prudko zdražel z dôvodu obmedzenia dodávok z Ruska, európske ceny plynu padli už o viac než 80 %. K obratu prispelo aj relatívne teplé počasia, snahy vlád o obmedzenie spotreby a výrazné zvýšenie dodávok skvapalneného plynu (LNG) z USA a Kataru.