Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 20. jún 2024Meniny má Valéria
< sekcia Ekonomika

Villeroy:Úrokové sadzby by na dnešnej úrovni mali zostať pár kvartálov

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk

Po tom, ako ECB zvýšila úrokové sadzby 10-krát po sebe, ich na ostatnom zasadnutí v októbri ponechala nezmenené.

Londýn 21. novembra (TASR) - Úrokové sadzby Európskej centrálnej banky (ECB) dosiahli úroveň, na ktorej pravdepodobne zotrvajú niekoľko najbližších kvartálov. Povedal to guvernér francúzskej centrálnej banky a člen Rady guvernérov ECB Francois Villeroy de Galhau, ktorý zároveň dodal, že debaty o prípadnom znižovaní úrokových sadzieb sú predčasné. Informovala o tom agentúra Reuters.

Po tom, ako ECB zvýšila úrokové sadzby 10-krát po sebe, ich na ostatnom zasadnutí v októbri ponechala nezmenené. Rozhodnutie centrálnej banky tak viedlo k diskusiám medzi investormi o tom, kedy by ECB mohla začať so znižovaním úrokových sadzieb.

Podľa Villeroya však neexistuje iba stúpanie k vrcholu a zostup. Ako povedal na stretnutí s členmi Spoločnosti profesionálnych ekonómov v Londýne, existujú aj rovinné oblasti, na ktorých je možné vnímať účinok výšky. "A týmto smerom sa bude ECB minimálne na najbližších zasadnutiach a v najbližších štvrťrokoch uberať," dodal.

Konflikt medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas, či výkyvy na ropných trhoch by spomaľovanie inflácie výraznejšie ovplyvniť nemali, aj keď v najbližších mesiacoch nemožno vylúčiť občasný pohyb nahor či nadol, povedal Villeroy. Miera inflácie v eurozóne sa v ostatných mesiacoch výrazne spomalila, čo je dôsledok najmä nepriaznivého vývoja ekonomiky, podľa šéfa francúzskej centrálnej banky je však možné, že k recesii nedôjde a skôr očakáva "mäkké pristátie ekonomiky".