Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 1. október 2023Meniny má Arnold
< sekcia Ekonomika

Vláda: Národná stratégia duševného vlastníctva zohľadňuje plán obnovy

Na snímke rokovanie vlády SR odborníkov v Bratislave Foto: TASR - Jaroslav Novák

Súčasťou Národnej stratégie duševného vlastníctva nie je podľa Úradu priemyselného vlastníctva popis konkrétnych opatrení a akčný plán ich implementácie.

Bratislava 7. júna (TASR) - Národná stratégia duševného vlastníctva zohľadňuje už aj Plán obnovy a odolnosti SR. Vyplýva to z predkladacej správy k materiálu z dielne Úradu priemyselného vlastníctva (ÚPV) SR, ktorý v stredu prerokoval a schválil vládny kabinet.

"Pri formovaní zamerania, rozsahu a obsahu tohto strategického dokumentu bol zohľadnený aj Plán obnovy a odolnosti Slovenskej republiky schválený vládou SR v apríli 2021 a návrhy Národnej stratégie výskumu, vývoja a inovácií do 2030," spresnil ÚPV SR.

Dôvodom vypracovania a predloženia strategického dokumentu v oblasti duševného vlastníctva je podľa predkladacej správy prispieť k zlepšeniu schopnosti krajiny vytvárať, používať a chrániť duševné vlastníctvo.

ÚPV zdôranil, že Národná stratégia duševného vlastníctva je uceleným strategickým dokumentom pre rozvoj ochrany duševného vlastníctva v SR. Mapuje a hodnotí stav ochrany duševného vlastníctva v SR, predstavuje kľúčových aktérov a navrhuje možnosti ďalšieho postupu smerujúceho k posilneniu ochrany duševného vlastníctva na Slovensku.

Súčasťou Národnej stratégie duševného vlastníctva nie je podľa ÚPV popis konkrétnych opatrení a akčný plán ich implementácie. Ich vypracovanie bude objektívne možné až po schválení Národnej stratégie výskumu, vývoja a inovácií do 2030 a súvisiaceho akčného plánu.

"Opatrenia prijaté na základe Národnej stratégie duševného vlastníctva by totiž mali dopĺňať opatrenia prijaté v Národnej stratégii výskumu, vývoja a inovácií do 2030 tak, aby bol vytvorený komplexný systém podpory tak vzniku, ako aj ochrany inovatívnych riešení," dodal v materiáli úrad priemyselného vlastníctva.