Quantcast
< sekcia Ekonomika

Vláda odmietla návrh na odvolanie ministra pôdohospodárstva S. Vlčana

Na snímke vpravo vzadu premiér SR Eduard Heger, vľavo minister životného prostredia SR Ján Budaj (obaja OĽaNO) a vpravo vpredu minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan (nominant OĽaNO) po neúspešnom odvolávaní poslancami NR SR počas 66. schôdze Národnej rady SR 28. júna 2022 v Bratislave. Foto: TASR - Martin Baumann

Návrh podľa nej poukazuje na problémy, ktoré sú predovšetkým dedičstvom a výsledkom práce vlád Roberta Fica a Petra Pellegriniho, a nie zlyhaním ministra pôdohospodárstva.

Bratislava 29. júna (TASR) – Slovenská vláda v stredu odmietla poslanecký návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuelovi Vlčanovi (nominant OĽANO). Návrh je podľa podľa kabinetu Eduarda Hegera (OĽANO) neopodstatnený vo všetkých bodoch.

"Je absurdné, ak poslanci za stranu, ktorá z ministerstva pôdohospodárstva a pôdohospodárskej platobnej agentúry urobila bankomat pre vyvolených ľudí, obrala slovenských poľnohospodárov o stovky miliónov eur a zanechala ho s obrovským investičným dlhom, vyčítajú zlý stav slovenského agrorezortu ministrovi, ktorý s mimoriadnym nasadením zachránil akreditáciu Pôdohospodárskej platobnej agentúry, vyhlásil za transparentných podmienok výzvy na stovky miliónov eur pre slovenských poľnohospodárov a potravinárov a pripravil nový Strategický plán Slovenskej poľnohospodárskej politiky zameraný na podporu slovenskej potravinovej produkcie," uviedla vláda v stanovisku.

Návrh podľa nej poukazuje na problémy, ktoré sú predovšetkým dedičstvom a výsledkom práce vlád Roberta Fica a Petra Pellegriniho, a nie zlyhaním ministra pôdohospodárstva.

Odvolávanie šéfa rezortu hospodárstva navrhli v utorok (28. 6.) poslanci Národnej rady (NR) SR za stranu Smer-SD spolu s nezaradenými poslancami zvolenými za ĽSNS. Dôvodom je podľa nich pasivita ministra pri presune štátnych lesných pozemkov v chránených územiach do správy Štátnej ochrany prírody SR, netransparentné nakladanie s financiami pri dotáciách na opatrenia súvisiace s africkým morom ošípaných a nízka pomoc slovenským prvovýrobcom potravín.

Predseda strany Smer-SD Robert Fico uviedol, že odvolávanie ministra je možnosťou pre opozíciu, ako dostať do parlamentu rozpravu o raste cien potravín. "Osemkrát nám vládna koalícia surovo zamietla program takejto schôdze, čo znamená, že sa o tomto bode viac nerokovalo," pripomenul Fico na utorkovom brífingu.