< sekcia Ekonomika

Pre pandémiu sa zmení doručovanie poštových zásielok

Ilustračné foto. Foto: TASR - Pavol Zachar

Vláda v aktuálne platnom nariadení na vykonanie hospodárskej mobilizácie formálne upravila aj názov dokumentu, podľa ktorého sa realizuje financovanie karanténnych opatrení. P

Bratislava 21. októbra (TASR) – Doručovanie poštových zásielok Slovenskou poštou bude počas núdzového stavu obmedzené. Vyplýva to z návrhu novely nariadenia vlády SR na vykonanie niektorých opatrení hospodárskej mobilizácie v súvislosti s vyhlásením núdzového stavu na zabezpečenie riešenia druhej vlny pandémie nového koronavírusu, ktoré v stredu schválil kabinet Igora Matoviča. Dôvodom prijatej novely je snaha o obmedzenie možností šírenia nákazy.

„Návrh nariadenia vlády je reakciou na krízovú situáciu v súvislosti s ochorením COVID-19, ktorá si vyžaduje úpravu podmienok vyberania a distribúcie poštových zásielok odchylne od ustanovení zákona o poštových službách," uviedlo Ministerstvo hospodárstva SR v dôvodovej správe k schválenému materiálu.

Hovorkyňa rezortu hospodárstva Katarína Matejková spresnila, že sa na základe skúseností z prvej vlny pandémie bude zmena týkať najmä zabezpečenia bezkontaktného doručovania zásielok.

Minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina) po rokovaní vlády uviedol, že rozhodnutie umožňuje Slovenskej pošte meniť formu niektorých zásielok.„Vo všeobecnosti sa bavíme o doručovaní doporučených neúradných zásielok, ktoré boli doručované buď osobne do rúk, alebo formou žltého lístka," povedal Doležal. Tieto zásielky budú po novom môcť byť vhodené priamo do schránky bez kontaktu s klientom. Doručovanie úradných doporučených zásielok a zásielok do vlastných rúk sa podľa ministra nemení.

Vláda v aktuálne platnom nariadení na vykonanie hospodárskej mobilizácie formálne upravila aj názov dokumentu, podľa ktorého sa realizuje financovanie karanténnych opatrení. Po novom sa bude financovanie riadiť usmernením generálneho riaditeľa sekcie krízového riadenia Ministerstva vnútra SR, keďže ministerstvo prehodnotilo názov spracovaného dokumentu.