Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 24. máj 2024Meniny má Ela
< sekcia Ekonomika

Vláda prijala transparentnejšie pravidlá hodnotenia veľkých projektov

Na snímke zľava podpredsedníčka vlády a ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská, podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini a predseda vlády SR Robert Fico. Foto: FOTO TASR – Dano Veselský

Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini a minister financií Peter Kažimír (obaja Smer-SD) predložili novú metodiku


Bratislava 21. júna (TASR) – Hodnotenie verejných investičných projektov by malo byť transparentnejšie. Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini a minister financií Peter Kažimír (obaja Smer-SD) predložili novú metodiku na hodnotenie návratnosti investične náročných projektov a ich súladu so stratégiou štátu. Má to byť priamy nástroj proti korupcii pri čerpaní prostriedkov. Materiál dnes schválila vláda.

Úrad vicepremiéra pokračuje v zavádzaní opatrení hodnoty za peniaze. „Doteraz sa na posudzovanie projektov, do ktorých investujeme verejné zdroje, používali rôzne parametre a rôzne metodiky, vďaka čomu sa projekty nedali navzájom porovnať. Nami predložený rámec na hodnotenie verejných investičných projektov v SR však umožní vybrať medzi rôznymi projektmi ten najefektívnejší,“ vysvetlil Pellegrini.

Nová metodika hodnotí nielen výnosnosť projektu, ale aj jeho prínosy pre dané územie. Minimalizuje kreatívny prístup k určovaniu hodnoty jednotlivých položiek v štúdiách uskutočniteľnosti. Zabraňuje dvojitému započítavaniu prínosov. Zároveň určuje, ako majú byť tieto štúdie vypracované, aby bolo možné projekty analyzovať a vzájomne porovnávať.

„Každý bude musieť preukázať výhodnosť daného projektu rovnakým spôsobom a nebude tam môcť vnášať svoje subjektívne postoje a názory alebo, nedajbože, prikrášľovať výsledky tak, aby preukázal opodstatnenosť projektu,“ uviedol Pellegrini po rokovaní vlády.


Každá investícia sa posúdi podľa dvoch kľúčových otázok – či sa dajú nájsť lepšie spôsoby, ako dosiahnuť vytýčený cieľ, a či existuje účinnejšie využitie verejných prostriedkov.

Tieto nové pravidlá budú platiť rovnako pre projekty financované zo štátnych peňazí aj z eurofondov. Analýzy vypracované podľa tejto metodiky budú zverejnené na portáli verejnej správy Slovensko.sk.

„Zdroje SR nie sú neobmedzené, preto, aby sme mohli zvyšovať kvalitu života ľudí, musíme posilňovať orientáciu na výsledky. Musíme hodnotiť reálne prínosy a návratnosť projektov, a podľa toho určiť priority, do ktorých investujeme,“ konštatoval Pellegrini.

Dodal, že tu nevidí miesto na rezortizmus. „Nemôžeme kopírovať stále tie isté postupy a čakať nové výsledky. Čelíme komplexným problémom, a preto prinášame komplexný spôsob ich riešenia. Štát musí s verejnými zdrojmi nakladať transparentne a efektívne a hľadať riešenia, ktoré prinesú najvyššiu pridanú hodnotu,“ zdôraznil vicepremiér.

Podľa platného nariadenia vlády z októbra minulého roka tak či tak existuje povinnosť predkladať ministerstvu financií cost-benefit analýzy (CBA) každého projektu, ktorého hodnota presahuje 40 miliónov eur. Pri projektoch informatizácie je to už od 10 miliónov.

Metodika bola pripravená na základe skúseností a dokumentov Európskej komisie a Veľkej Británie.