< sekcia Ekonomika

Vlani Allianz-SP odhalila podvody za viac ako sedem miliónov eur

Ilustračná snímka. Foto:

Viac ako tretinu tejto sumy, vyše 2,55 milióna eur, tvorili podvody v oblasti poistenia vozidiel, pričom počet odhalených podvodov v havarijnom aj povinnom zmluvnom poistení (PZP) medziročne stúpol.

Bratislava 27. februára (TASR) - Vyše 7,07 milióna eur sa vlani pokúsili podvodníci získať od Allianz – Slovenskej poisťovne. Ako uviedli vo štvrtok na stretnutí s médiami predstavitelia poisťovne, išlo o rekordný počet aj sumu poisťovacích podvodov za posledných 15 rokov.

Poisťovňa v rámci šetrenia odhalila 2398 poisťovacích podvodov v sume viac ako 7 miliónov eur. Za rekordným odhalením stojí najmä cielená kontrola, špičkové systémy a v neposlednom rade vyškolení a špeciálni profesionáli.

Viac ako tretinu tejto sumy, vyše 2,55 milióna eur, tvorili podvody v oblasti poistenia vozidiel, pričom počet odhalených podvodov v havarijnom aj povinnom zmluvnom poistení (PZP) medziročne stúpol. "V roku 2008 sme prvýkrát spustili identifikačný systém, ktorý nás upozorňuje na podozrivé prípady, na ktoré sa potom bližšie pozrieme. Tento systém neustále vylepšujeme," uviedla Jaroslava Zemanová z Allianz-SP.

Veľkou pomocou pri odhaľovaní podvodov sú aj moderné technológie ako softvér porovnávania poškodení, simulačné softvéry, ale aj údaje z verejne dostupných portálov, registrov, najmä registra poistných udalostí, sociálne siete a satelitné snímky.

Pri poistných udalostiach z PZP sa niektorí klienti s pomocou lekárov snažia nadhodnocovať následky škôd na zdraví. Najmä pri trvalých následkoch úrazu skúšajú nadhodnotiť poškodenie aj o desiatky percent. Častým javom je aj využívanie tzv. predchorobia, keď má klient nejaké zdravotné problémy, poistí sa a v prípade zranenia či úrazu sa snaží uplatniť si v rámci odškodnenia aj svoje dlhoročné zdravotné problémy.

Najväčší, až 2,5-násobný nárast v pokusoch o poisťovací podvod, bol pri životnom poistení, kde poisťovňa v minulom roku odhalila 440 podvodov takmer za 330.000 eur, rok predtým ich bolo 154. Aj v tomto druhu poistenia sa niektorí snažili nadhodnotiť následky úrazu alebo zamlčať predchorobie.