Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. december 2023Meniny má Edmund
< sekcia Ekonomika

Vo Francúzsku sa konali protesty proti plánovanej dôchodkovej reforme

Demonštranti pochodujú počas demonštrácie proti reforme dôchodkového systému v Paríži 16. februára 2023. Vo Francúzsku sa dnes uskutočnia ďalšie celoštátne protesty proti dôchodkovej reforme. Práve zvýšenie veku pre odchod do dôchodku zo 62 na 64 rokov vyvoláva rozhorčenie odborov a veľkej časti verejnosti. Foto: FOTO TASR/AP

Na 7. marca odborári avizujú generálny štrajk.

Paríž 16. februára (TASR) - Desaťtisíce Francúzov vo štvrtok opäť protestovali proti plánovanej reforme dôchodkového systému. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Veľké demonštrácie sa konali v mestách Marseille, Rennes a Bordeaux. Zamestnanci letísk, železníc a energetického sektora na podporu protestov štrajkovali.

Na 7. marca odborári avizujú generálny štrajk, po ktorom sa uskutočnia ďalšie protestné akcie 8. marca na Medzinárodný deň žien.

Zmeny v dôchodkovom systéme predstavila v januári vláda prezidenta Macrona. Postupne až do roku 2030 sa má zvyšovať minimálny vek odchodu do dôchodku zo súčasných 62 na 64 rokov. Ľudia tiež budú musieť odpracovať aspoň 43 rokov, aby mali nárok na plný dôchodok.

Vláda tvrdí, že cieľom zmien je udržať dôchodkový systém. Očakáva sa totiž, že starnutie francúzskej populácie spôsobí v nadchádzajúcom desaťročí deficit v systéme.

Pred Macronom sa o reformu dôchodkového systému pokúsilo niekoľko prezidentov s rôznym úspechom. Diskusiu o zmenách a ich schvaľovanie zakaždým sprevádzali rozsiahle protesty a štrajky.

Macron v súčasnosti nemá v parlamente absolútnu väčšinu, a preto počíta s tým, že sa mu reformu podarí presadiť s pomocou konzervatívnych Republikánov (LR). Tí už svoju podporu potvrdili. Niektorí poslanci, dokonca aj z Macronovej frakcie, však stále majú k navrhovaným zmenám výhrady.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron je podľa agentúry AP odhodlaný presadiť navrhované zmeny aj napriek prieskumom verejnej mienky, podľa ktorých odpor spoločnosti voči reforme rastie.