< sekcia Ekonomika

Vo Volkswagen Slovakia odštartovalo kolektívne vyjednávanie

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP Photo

Priemerný mesačný príjem v automobilke bol vlani 1954 eur bez započítania miezd manažmentu.

Bratislava 2. apríla (TASR) - V automobilke Volkswagen Slovakia (VW SR) v utorok odštartovalo kolektívne vyjednávanie. Vedenie spoločnosti otvorilo rokovanie so zástupcami odborovej organizácie Moderné odbory Volkswagen (MOV).

Súčasná kolektívna zmluva je platná do 31. augusta 2019. „Pevne veríme, že spoločne dospejeme čo najskôr k takému zneniu novej kolektívnej zmluvy, ktoré zabezpečí dlhodobú stabilitu a zároveň udrží status Volkswagen Slovakia ako zamestnávateľa s najlepšími podmienkami pre zamestnancov spomedzi automobilových výrobných závodov pôsobiacich na Slovensku," uviedol v stanovisku pre médiá člen predstavenstva VW SK Eric Reuting.

Priemerný mesačný príjem v automobilke bol vlani 1954 eur bez započítania miezd manažmentu. "Naším cieľom pre začínajúce kolektívne vyjednávanie je zabezpečiť dlhodobú garanciu pracovných miest. V záujme ich udržania a zabezpečenia dobrej pozície spoločnosti do budúcnosti je dôležité, aby sa aj ďalšie zvyšovania miezd diali v rozumnej a dlhodobo udržateľnej miere a aby sa zabezpečili naďalej dobré pracovné podmienky zamestnancov," doplnil Reuting. Cieľom automobilky je do roku 2025 zvýšiť efektivitu podniku o 30 %.

Odbory veria, že s vedením automobilky dospejú k obojstranne výhodnej dohode. Predseda MOV Zoroslav Smolinský tiež podotkol, že rámcové podmienky, v ktorých sa pri kolektívnom vyjednávaní pohybujú, sa teraz menia. "Súčasná situácia v závode aj celom koncerne je iná ako v uplynulých rokoch. Preto je pre nás prioritou ochrana pracovných miest a zamestnancov, pričom však musíme zachovať ich súčasné dobré pracovné a mzdové podmienky," skonštatoval Smolinský.

Okrem 13. a 14. platu, ako aj odmeny za hospodársky výsledok firmy, poskytuje VW SK na základe dohody s odborovou organizáciou MOV svojim zamestnancom široký sociálny program, na ktorý v roku 2018 vynaložil 29,4 milióna eur. Medzi najvyužívanejšie benefity patrí zmluvná autobusová doprava, ubytovanie i doplnkové dôchodkové sporenie. Zamestnanci okrem zákonného príspevku na rekreáciu na Slovensku majú možnosť využiť tiež dovolenkový príspevok na zahraničný pobyt až do výšky 700 eur. V priestoroch polikliniky v blízkosti závodu sa vlani uskutočnilo 13.300 preventívnych prehliadok a vyše 2000 komplexných lekárskych vyšetrení. Súčasťou zdravotnej starostlivosti sú tiež rehabilitačné pobyty, masáže, multivitamínové balíčky, či pitný režim.