Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 21. september 2023Meniny má Matúš
< sekcia Ekonomika

Volkswagen plánuje do roku 2027 investovať 180 miliárd eur

Ilustračná fotka. Foto: TASR/AP

Viac než dve tretiny z plánovanej sumy by malo smerovať do elektrifikácie a digitalizácie.

Wolfsburg 14. marca (TASR) - Nemecká automobilka Volkswagen plánuje v najbližších piatich rokoch investovať 180 miliárd eur do regiónov a sektorov s najvyšším ziskovým potenciálom. Viac než dve tretiny z plánovanej sumy by malo smerovať do elektrifikácie a digitalizácie. TASR o tom informuje na základe správ agentúry Reuters a portálu RTTNews.

Najväčšia európska automobilka v utorok uviedla, že v rokoch 2023 až 2027 investuje 180 miliárd eur do viacerých oblastí, vrátane produkcie batériových článkov, digitalizácie v Číne a posilnenia svojej pozície na trhu Severnej Ameriky. Zároveň dodala, že viac než dve tretiny z 5-ročného investičného balíka bude smerovať do elektrifikácie a digitalizácie, zatiaľ čo v rámci predchádzajúceho päťročného plánu to bolo 56 %. Z toho 15 miliárd eur automobilka vyčlení na závody na výrobu batérií a na suroviny.

Investície do technológií spaľovacích motorov budú kulminovať v roku 2025 a od tohto obdobia začnú postupne klesať, dodala firma, ktorá si za cieľ stanovila, že v roku 2030 budú elektrické autá tvoriť 50 % z objemu jej predaja.

Automobilka už začiatkom marca zverejnila pozitívne výsledky za rok 2022 a optimistické prognózy na tento rok. Očakáva, že po raste tržieb v minulom roku o takmer 12 % sa aj v tomto roku zvýšia o dvojciferné hodnoty. VW odhaduje ich tohtoročný rast v rozmedzí od 10 do 15 %, čo by znamenalo tržby na úrovni 307 až 331 miliárd eur. Vyhliadky sú tak výrazne optimistickejšie, než s akými počítajú analytici oslovení spoločnosťou Refinitiv. Tí očakávajú tohtoročné tržby Volkswagenu na úrovni 280 miliárd eur.

Aj v prípade objemu predaja odhaduje VW tento rok rast o viac než desatinu. Ako začiatkom marca firma uviedla, počíta s tým, že predá 9,5 milióna vozidiel, čo by oproti minulému roku znamenalo zvýšenie o 14 %.