< sekcia Ekonomika

Volkswagen Slovakia odštartoval výrobu novej generácie Porsche Cayenne

Porsche - ilustračná snímka. Foto: TASR/Martin Baumann

Celková výška investícií do nových výrobných hál a najmodernejších technológií dosiahla viac ako 800 miliónov eur.

Bratislava 4. septembra (TASR) - Z výrobnej linky bratislavského závodu Volkswagen Slovakia (VW SK) začali v týchto dňoch schádzať prvé sériové vozidlá Porsche Cayenne na kolesách. Do sériovej výroby prichádza ako prvé spomedzi troch ohlásených SUV modelov, ktorými sú, okrem Porsche Cayenne, Volkswagen Touareg a Audi Q8. Zároveň ide o prvý model značky Porsche kompletne vyrábaný na Slovensku.

"Bratislavský závod VW SK patrí vďaka výrobe vozidiel najvyššej kvality medzi najvýznamnejšie závody značky a koncernu Volkswagen. Umiestnenie kompletnej výroby novej generácie Porsche Cayenne do Bratislavy významne prispeje k perspektívnym a stabilným pracovným miestam," uviedol Ralf Sacht, predseda predstavenstva VW SK.

S príchodom novej generácie Porsche Cayenne bola rozšírená výroba na tri segmenty. Pre vozidlo sa lisuje priamo v Bratislave 13 dielov, ktoré smerujú do novej karosárne. Tam sú pomocou približne 650 robotov spájané spolu s ďalšími dielmi do kompletnej karosérie. Novinkou je výroba podvozkov, ktorá je umiestnená v novopostavenej montážnej hale, kde sa vozidlo kompletizuje do finálnej podoby. Po prvý raz tak schádza Porsche Cayenne z linky bratislavského závodu na vlastných kolesách.

Celková výška investícií do nových výrobných hál a najmodernejších technológií dosiahla viac ako 800 miliónov eur. V bratislavskom závode sa od uvedenia modelu Porsche Cayenne na trh v roku 2002 zhotovovali predmontované lakované karosérie s vysokým podielom komponentov a tie boli na kompletizáciu exportované do závodu značky Porsche v Lipsku.

Nové produkty so sebou prinášajú aj zvýšené nároky na pracovnú silu. Od začiatku minulého roka prijal VW SK 1900 zamestnancov, ďalšiu tisícku plánuje zamestnať do konca roka.

V súčasnosti bratislavský závod VW SK produkuje 6 modelov 5 značiek pod jednou strechou. Sú to Volkswagen Touareg, Audi Q7, Porsche Cayenne, Volkswagen up!, Seat Mii a Škoda Citigo. Zároveň sa intenzívne pripravuje na výrobu tretej generácie Volkswagen Touareg a úplne nového modelu Audi Q8.