Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. apríl 2024Meniny má Vojtech
< sekcia Ekonomika

Výbor neodobril pripomienky Kisku k zákonu o neprimeraných podmienkach

Na snímke pohľad na rokovaciu sálu NR SR. Foto: TASR - Martin Baumann

Členovia výboru síce najskôr vyslovili súhlas s posunutím účinnosti zákona o jeden mesiac, na 1. mája 2019, ale vzápätí o tom neprijali uznesenie.

Bratislava 21. marca (TASR) - Výbor Národnej rady (NR) SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie vo štvrtok neodsúhlasil pripomienky prezidenta SR Andreja Kisku, ktorý vetoval zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami.

Členovia výboru síce najskôr vyslovili súhlas s posunutím účinnosti zákona o jeden mesiac, na 1. mája 2019, ale vzápätí o tom neprijali uznesenie. Opoziční poslanci totiž vyčítali výboru prijatie len dvoch pripomienok zo siedmich, predložených do NR SR prezidentom SR.

Odklad účinnosti zákona však prednesie cez pozmeňovací návrh v pléne parlamentu pri opätovnom prerokovávaní poslankyňa za koaličnú SNS Eva Antošová. "Dnešný výbor sa uzniesol, že pripomienky prezidenta SR neakceptoval, a teda budeme o nich hlasovať v pléne," vysvetlil opozičný poslanec Radoslav Pavelka (SaS).

Prezident SR okrem iného navrhoval vypustiť ustanovenia o povinnosti uvádzať v reklamných materiáloch aspoň 50 % slovenských výrobkov. Pri podiele slovenských potravín v letákoch argumentoval ustálenou európskou judikatúrou, z ktorej vyplýva, že takéto opatrenie je v rozpore s pravidlami voľného pohybu tovaru na spoločnom trhu EÚ.

Kiska zároveň odporúčal vypustiť ustanovenia, ktoré k návrhu pribudli v druhom čítaní poslaneckými pozmeňovacími návrhmi. Zmeny doplnené v druhom čítaní, ktoré sa návrhu zákona týkajú len okrajovo, totiž podľa neho nie sú v súlade s pravidlami tvorby právnych predpisov. Hlava štátu tvrdila, že náhle a zásadné zmeny neprispievajú ku kvalite legislatív.

Ustanovenie kritizované prezidentom prikazuje obchodníkom zaplatiť pokutu okamžite a ruší odkladný účinok prípadného odvolania. Podľa prezidenta môže byť takéto ustanovenie neprimeraným obmedzením ústavných práv, najmä práva na súdnu ochranu. Podľa jeho slov ho možno považovať "za diskriminačný až šikanózny legislatívny zásah upierajúci procesné práva niektorým podnikateľským subjektom z oblasti obchodu s potravinami".