Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia Ekonomika

Výdavky britských spotrebiteľov rástli najslabšie za sedem mesiacov

Na ilustračnej snímke mesto Londýn. Foto: TASR/AP

Výdavky britských spotrebiteľov v maloobchode vzrástli v máji medziročne o 3,9 %, zatiaľ čo v rovnakom období pred rokom zaznamenali pokles o 1,1 %.

Londýn 6. júna (TASR) - Výdavky v britskom maloobchode pokračovali v máji v raste, tempo rastu však bolo najslabšie za sedem mesiacov. Dôvodom sú najmä rastúce ceny potravín, ktoré Britov prinútili obmedziť nákupy v iných oblastiach. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters, ktorá zverejnila najnovšie údaje Konzorcia britského maloobchodu (BRC).

BRC uviedlo, že výdavky britských spotrebiteľov v maloobchode vzrástli v máji medziročne o 3,9 %, zatiaľ čo v rovnakom období pred rokom zaznamenali pokles o 1,1 %. Na druhej strane, tempo rastu v tohtoročnom máji bolo výrazne slabšie než v apríli, v ktorom spotrebiteľské výdavky v maloobchode vzrástli o 5,2 %.

Májové tempo rastu je zároveň najslabšie od októbra minulého roka. Vtedy sa spotrebiteľské výdavky v britskom maloobchode zvýšili o 1,6 %. Dôvodom bola rekordná inflácia, ktorá pri úrovni 11,1 % dosahovala 41-ročné maximum.

Potraviny boli jednou z mála položiek, na ktoré Briti míňali v máji viac. Na jednej strane to ovplyvnili vyššie ceny, na druhej oslavy spojené s korunováciou kráľa Karola III.