Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 26. február 2024Meniny má Viktor
< sekcia Ekonomika

Vyhlásenie petície za dostavbu D3 spoja s prerušením dopravy

Ilustračné foto Foto: TASR

Primátor Kysuckého Nového Mesta Ján Hartel upozornil, že dopravná situácia dosiahla kritický stupeň a vyžaduje neodkladné riešenie.

Kysucké Nové Mesto 14. februára (TASR) – Oficiálne vyhlásenie petície za neodkladné dostavanie diaľnice D3 v celom úseku od Žiliny po hranice s Poľskou republikou spojí petičný výbor vo štvrtok 16. februára o 13. hodine s krátkodobým prerušením dopravy na ceste I/11 na priechode pre chodcov v obci Povina. TASR o tom informoval primátor Kysuckého Nového Mesta Ján Hartel.

Upozornil, že dopravná situácia dosiahla kritický stupeň a vyžaduje neodkladné riešenie. "Na ceste I/11 v úseku Svrčinovec – Čadca – Kysucké Nové Mesto – Žilina došlo len v posledných dvoch rokoch (2015-2016) k 182 dopravným nehodám, pri ktorých zahynulo 13 ľudí, 22 bolo ťažko zranených, 66 ľahko. Nový rok 2017 sa začal tiež veľmi tragicky. Pri nehode v januári zahynuli traja ľudia a jeden človek utrpel ťažké zranenie," povedal Hartel.

Podľa starostu Radole Antona Tkáčika sa dá petícia podpísať aj elektronicky na internetovej stránke www.d3prekysuce.sk. "Ale ak budeme robiť len suchopárne upozorňovanie, že bude internetová stránka, petícia, ale nebude okolo toho trošku väčšie haló, tak sa môže stať, že to bude opomenuté a prehlušené inými udalosťami. Okolo každej udalosti asi treba spraviť, ako sa hovorí, menší cirkus. Lebo vtedy si to ľudia všimnú," zdôraznil starosta Radole.

Primátor Kysuckého Nového Mesta pripomenul, že D3 bola schválená v kompetentných európskych inštitúciách ako Paneurópsky koridor VI. už v roku 1995. "Je tu záujem aj o koordináciu z Poľska, Česka a Maďarska. Z dĺžky 100 kilometrov medzi Žilinou a poľským mestom Bielsko-Biala má každý štát postaviť polovicu. Poľsko má postavených a v prevádzke doteraz už 42 z 50 km. Slovensko bude mať v roku 2017 v prevádzke na tomto úseku z 50 iba 17 km," dodal Hartel.