Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 8. jún 2023Meniny má Medard
< sekcia Ekonomika

Vyhlásili súťaž na zhotoviteľa stavby R2 Kriváň-Mýtna

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Milan Kapusta

Predpokladaná hodnota zákazky predstavuje 234,08 milióna eur. Dĺžka úseku je 9,1 km, z toho viac ako päť kilometrov pôjde mostmi a estakádami.

Mýtna 2. júla (TASR) - Prvú súťaž na zhotoviteľa stavby rýchlostnej komunikácie, pri ktorej nebude už rozhodujúcim kritériom cena, ale percentuálne sa budú hodnotiť aj ďalšie tri - kvalita tímu odborníkov, ktorí sa budú na stavbe podieľať, náklady na prevádzku cesty a tiež environmentálne hľadisko, vyhlásila v pondelok Národná diaľničná spoločnosť (NDS). Týka sa výstavby úseku R2 medzi obcami Kriváň a Mýtna.

"Kritérium ceny už nemôže byť pre nás rozhodujúce, musíme prihliadať najmä na kvalitu a tiež na environmentálne záťaže, ktoré nám stavba a prevádzka cesty prinesie," povedal pri príležitosti vyhlásenia súťaže minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek. Takto by chceli už postupovať aj pri ďalších súťažiach, ktoré pripravujú.

Návrh multikriteriálneho hodnotenia pripravila NDS na základe skúseností iných európskych krajín. Takéto hodnotenia ponúk patria k bežnej praxi v krajinách EÚ, uprednostňuje ich Európska komisia a agentúra Jaspers, ako aj Úrad pre verejné obstarávanie.

Predpokladaná hodnota zákazky predstavuje 234,08 milióna eur. Dĺžka úseku je 9,1 km, z toho viac ako päť kilometrov pôjde mostmi a estakádami. Motoristi po dostavbe úsekov R2 Kriváň - Mýtna a Mýtna - Lovinobaňa, ktorý sa aktuálne obstaráva, získajú viac ako 40 km súvislej cesty v smere od Zvolena po Lučenec. Ukončenie vyhodnotenia a podpísanie zmluvy s dodávateľom sa predpokladá v prvom štvrťroku 2019 a následne aj začiatok stavby. Dokončenie je naplánované následne o štyri roky.

Podľa starostu Mýtnej Pavla Greksu, štátna cesta, ktorá prechádza dnes obcou, je zaťažená 13.000 autami denne. "Rýchlostná cesta je pre nás to najdôležitejšie, čo dnes potrebujeme," pripomenul.

Prítomný bol aj podpredseda Národnej rady SR Béla Bugár, ktorý vyjadril presvedčenie, že v najbližšom čase sa spustí obstarávanie viacerých úsekov rýchlostných ciest v južnej časti Slovenska a aj ich rýchla realizácia.