Washington 3. augusta (TASR) - Náklady na financovanie dlhu Spojených štátov na začiatku týždňa klesli spoločne s cenami ropy. Dôvodom sú nádeje na zmiernenie napätia v konflikte s Iránom. TASR o tom informuje na základe správy CNBC.
Výnosy referenčných 10-ročných dlhopisov vlády USA v pondelok klesli o viac než 1 bázický bod na 4,688 %. Výnosy dvojročných dlhopisov, ktoré najviac reagujú na krátkodobé rozhodnutia americkej centrálnej banky (Fed) o sadzbách, sa znížil o 4 bázické body na 4,252 %. Výnosy 30-ročných dlhopisov, ktoré citlivo reagujú na geopolitické udalosti, padli o viac ako 4 bázické body na 5,226 %.
K poklesu došlo po tom, čo sa ceny ropy v pondelok prudko oslabili v reakcii na vyhlásenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, že rokovania s Iránom sa opäť rozbehnú. Trump uviedol, že Spojené štáty odložili ďalšie útoky proti Iránu na žiadosť svojich spojencov z krajín Perzského zálivu.
Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Esmail Baghaei však opäť spochybnil možnosť priamych rokovaní so Spojenými štátmi. Na pondelkovej tlačovej konferencii vyhlásil, že v súčasnosti neexistujú žiadne bezprostredné plány na rokovania s USA, pričom zopakoval, že Teherán vedie iba rozhovory s Ománom o situácii v Hormuzskom prielive.
Výnosy 30-ročných dlhopisov a 10-ročných dlhopisov vlády USA prudko vzrástli v stredu (29. 7.) po tom, čo Fed ponechal úrokové sadzby nezmenené. Dôvodom boli pochybnosti, či dokáže udržať infláciu pod kontrolou. Výnosy 30-ročných dlhopisov sa minulý týždeň dostali na najvyššiu úroveň od roku 2007.