Quantcast
< sekcia Ekonomika

Výrobca nákladných áut AB Volvo prepustil časť zamestnancov v Rusku

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Spoločnosť už vo februári, krátko po tom, ako Rusko zaútočilo na Ukrajinu, pozastavila výrobu, servis a predaj v krajine.

Moskva/Štokholm 5. júla (TASR) - Švédsky výrobca nákladných áut AB Volvo sa rozhodol prepustiť časť zamestnancov vo svojom závode v ruskej Kaluge. S úplným opustením ruského trhu však zatiaľ nepočíta. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Spoločnosť už vo februári, krátko po tom, ako Rusko zaútočilo na Ukrajinu, pozastavila výrobu, servis a predaj v krajine. Rusko sa na čistých tržbách výrobcu nákladných vozidiel podieľalo vlani približne 3 %.

"V súčasnej situácii nie je možné vykonávať v Rusku žiadne aktivity," informoval Reuters e-mailom hovorca švédskej spoločnosti. Sankcie Európskej únie totiž znemožňujú dovoz potrebných komponentov. "Museli sme sa preto situácii prispôsobiť a rozhodli sme sa znížiť počet pracovných miest," dodal s tým, že miestny manažment momentálne rieši, akého počtu ľudí sa prepúšťanie dotkne.

Výrobný závod Volva v Kaluge neďaleko Moskvy tak bude pokračovať v pokojovom režime. Závod zamestnáva približne 600 ľudí a ročná produkčná kapacita dosahuje 15.000 vozidiel.