< sekcia Ekonomika

Výrobné ceny v eurozóne aj v EÚ v októbri medziročne klesli

Ilustračné foto. Foto: TASR

Podľa Eurostatu sa výrobné ceny v regióne, ktorý platí eurom, v októbri znížili už tretí mesiac po sebe, a to o 1,9 % po poklese o 1,2 % v septembri.

Luxemburg 3. decembra (TASR) - Výrobné ceny v eurozóne v októbri medziročne klesli najstrmšie za viac ako tri roky. Aj v celej Európskej únii (EÚ) sa znížili. Ale v medzimesačnom porovnaní sa ceny hotových výrobkov v oboch blokoch zvýšili. Informoval o tom v utorok európsky štatistický úrad Eurostat.

Podľa Eurostatu sa výrobné ceny v regióne, ktorý platí eurom, v októbri znížili už tretí mesiac po sebe, a to o 1,9 % po poklese o 1,2 % v septembri. Ich októbrový pokles bol pritom najstrmší od júla 2016, keď sa prepadli o 2,4 %. Analytici pritom očakávali, že sa znížia o 1,8 %.

V celej EÚ klesli výrobné ceny v októbri medziročne o 1,6 %. V medzimesačnom porovnaní sa ceny hotových produktov v oboch blokoch zvýšili zhodne o 0,1 %.

Výrobné ceny v priemysle bez energií sa v eurozóne aj v EÚ v októbri medzimesačne znížili o 0,1 %. Ale medziročne ceny v priemysle bez energií vzrástli v euroregióne o 0,3 % a v EÚ o 0,6 %. Ceny energie pritom medziročne klesli o 7,9 % v eurozóne a v EÚ o 8 %.