Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel
< sekcia Ekonomika

Vyrovnaný rozpočet v roku 2017 je podľa P. Kažimíra stále reálny

Na snímke podpredseda vlády SR a minister financií SR Peter Kažimír (SMER - SD) Foto: TASR/Štefan Puškáš

Dôležité je pritom podľa Kažimíra to, že krajine klesá aj dlh.

Bratislava 29. apríla (TASR) – Rezort financií plánuje podľa jeho šéfa Petra Kažimíra (Smer-SD) aj naďalej znižovať deficit verejných financií. Plán je dosiahnuť deficit pod 2 % hrubého domáceho produktu (HDP) na budúci rok. Následne sa má rozpočet v roku 2017 vyrovnať.

"Považujeme to stále za reálny cieľ," konštatoval Kažimír po dnešnom rokovaní vlády. Kabinet dnes na zasadnutí schválil Program stability SR na roky 2015 až 2018, ktorý počíta so znížením deficitu Slovenska v tomto roku na úrovni 2,55 % HDP.

Dôležité je pritom podľa Kažimíra to, že krajine klesá aj dlh. Na budúci rok predpokladá jeho pokles pod hranicu 53 % a v roku 2018 sa má znížiť na úroveň okolo 50 %. Opozícii, ktorá kritizuje vládu za nedostatočné šetrenie, odkazuje, aby sa pozrela na svoje rozpočty. Naposledy na ten na rok 2012. Vtedy podľa Kažimíra argumentovali predstavitelia opozície tým, že idú voľby.

"My napriek tomu, že voľby idú, udržujeme konsolidačné tempo," doplnil šéf rezortu financií. Deficit sa podľa neho znižuje nominálne aj štrukturálne. "Toto nie sú preteky. Pre nás je kľúčové udržanie cieľa v roku 2017 a ten cieľ je nespochybniteľný," dodal Kažimír.