< sekcia Ekonomika

Výstavba nových domov v USA v apríli prekvapujúco klesla

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Ministerstvo obchodu zároveň zverejnilo informácie o stavebných povoleniach, ktoré sú významným ukazovateľom budúceho dopytu po bývaní v USA.

Washington 18. mája (TASR) - Výstavba nových domov v USA v apríli prekvapujúco prudko klesla, najviac za 15 rokov. A zároveň počet stavebných povolení minulý mesiac vzrástol. Informovalo o tom v utorok americké ministerstvo obchodu.

Podľa najnovších údajov ministerstva sa výstavba nových domov v USA v apríli znížila o 9,5 % na sezónne upravenú ročnú mieru 1,57 milióna kusov. Na ilustráciu, v marci sa v Spojených štátoch začalo stavať 1,73 milióna nových obytných domov, najviac od roku 2006, keď vrcholila výstavba rezidenčných nehnuteľností pred finančnou krízou. Ekonómovia pritom odhadovali, že výstavba nových domov v apríli klesne oveľa menej, na 1,71 milióna kusov. Dôvodom horších výsledkov boli pravdepodobne stúpajúce náklady na rezivo a iné materiály.

Správa ministerstva ukázala tiež, že výstavba rodinných domov v apríli klesla o 13,4 % na ročnú mieru 1,087 milióna, zatiaľ čo výstavba obytných budov s viac ako piatimi bytovými jednotkami vzrástla o 4 % na 470.000.

Ministerstvo obchodu zároveň zverejnilo informácie o stavebných povoleniach, ktoré sú významným ukazovateľom budúceho dopytu po bývaní v USA. Ich počet sa v apríli zvýšil medzimesačne o 0,3 % na sezónne upravenú ročnú mieru 1,76 milióna z 1,755 milióna v marci, a tiež zaostal za odhadmi analytikov, ktorí očakávali, že dosiahne 1,77 milióna.

Povolenia pre nestabilný segment bytových domov pritom vzrástli o 8,9 % na ročnú mieru 611.000, zatiaľ čo povolenia pre rodinné domy sa znížili o 3,8 % na 1,149 milióna.