< sekcia Ekonomika

Odštartovala stavba výstavba R2 na úseku Zvolen - Pstruša

Na snímke generálny riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti, a.s. Milan Gajdoš (druhý sprava), štátny tajomník Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Viktor Stromček (tretí sprava), primátor Zvolena Miroslav Kusein (tretí zľava), obchodný atašé Španielskeho veľvyslanectva na Slovensku Carlos Padilla Carballada (vľavo) a podpredseda predstavenstva firmy Chemkostav, a.s. Michalovce Milan Dunaj (vpravo). Foto: TASR/Dušan Hein

Nový rýchslostný úsek má byť horový do dvoch rokov.

Zvolen 11. septembra (TASR) - Presne o dva roky, v septembri 2016, by sa mali motoristi prvý raz previesť takmer 20-kilometrovým úsekom rýchlostnej komunikácie R2 medzi Zvolenom a Kriváňom. Kým úsek medzi Kriváňom a Pstrušou začali stavať ešte vlani, etapu Zvolen - Pstruša odštartovali dnešným poklopaním základného kameňa na námestí vo Zvolene.

Výstavbu 7,8-kilometrového úseku R2 Zvolen, východ – Pstruša zrealizuje konzorcium firiem Corsán - Corvian Construcción, S.A. a Chemkostav IS Humenné, ako víťazi verejnej súťaže. Národná diaľničná spoločnosť (NDS) za stavbu, na ktorej bude 92 objektov, z toho sedem mostov v celkovej dĺžke 900 metrov a jedna mimoúrovňová križovatka, zaplatí 82,3 milióna eur.

Ako dnes uviedol štátny tajomník ministerstva dopravy Viktor Stromček, podstatnú časť financií vykrýva SR prostredníctvom eurofondov, z Operačného programu Doprava.

Stavba tohto úseku prinesie úľavu pre samosprávy, ktoré sú na trase. Napríklad pre Zvolenskú Slatinu a Vigľaš to bude znamenať vylúčenie tranzitnej dopravy a tiež zníženie nehodovosti a smrteľných dopravných nehôd.

Podľa generálneho riaditeľa NDS Milana Gajdoša, aktuálne sa pripravujú podklady pre výstavbu prepojenia cesty Zvolen východ - Zvolen západ. "Predpokladaný termín výstavby je niekedy v rokoch 2018 až 2019," avizoval. Ako dodal, NDS má v súčasnosti rozostavaných 13 úsekov rýchlostných ciest v celkovej dĺžke 136 km.