Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 6. jún 2023Meniny má Norbert
< sekcia Ekonomika

Využívanie vzdušného priestoru SR aj EÚ neupraví nový letecký zákon

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Júlia Jánošíková

Návrhom sa malo podľa rezortu dopravy zabezpečiť, že príslušné oblasti civilného letectva budú mať svoju právnu úpravu, či už na národnej úrovni alebo na úrovni EÚ.

Bratislava 23. marca (TASR) - Návrh nového zákona o civilnom letectve, tzv. letecký zákon z dielne ministerstva dopravy poslanci Národnej rady (NR) SR neposunuli vo štvrtok do druhého čítania. Právna norma mala upraviť najmä oblasť využívania vzdušného priestoru, ako aj poskytovania leteckých navigačných služieb, leteckej prevádzky, obchodnej leteckej dopravy, bezpilotných leteckých systémov a bezpilotných lietadiel.

Zákon upravoval tiež oblasť licencovania leteckého personálu, výrobkov leteckej techniky, bezpečnostnej ochrany civilného letectva, ohlasovania a bezpečnostného vyšetrovania udalostí v civilnom letectve, lietajúcich športových zariadení, sankcií, pôsobnosti orgánov štátnej správy v civilnom letectve a výkonu štátneho odborného dozoru.

Návrhom sa malo podľa rezortu dopravy zabezpečiť, že príslušné oblasti civilného letectva budú mať svoju právnu úpravu, či už na národnej úrovni alebo na úrovni EÚ. Zároveň mal zohľadniť meniacu sa legislatívu v oblasti civilného letectva na úrovni EÚ.

Návrh leteckého zákona upravoval aj pôsobnosť Ministerstva obrany SR a Ministerstva vnútra SR vo vzťahu k lietadlám vo vojenských službách, v policajných službách, lietadlám vykonávajúcim lety v štátnom záujme a súvisiacich oblastí a činností. Upravoval tiež pôsobnosť Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a využívanie vzdušného priestoru SR lietadlami vykonávajúcimi lety v záujme cudzieho štátu.