Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 17. júl 2024Meniny má Bohuslav
< sekcia Ekonomika

Vývoj cien energií sa otočil, za týždeň zdraželi približne o desatinu

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Cena elektriny sa tak, podobne ako cena plynu, vrátila na úroveň z prvej polovice februára.

Bratislava 4. marca (TASR) - Ceny elektriny a plynu na burzách sa v minulom týždni po dlhodobom poklese výraznejšie zvýšili. Cena zemného plynu vzrástla v piatok (1. 3.) na holandskej burze TTF na 25,809 eura za megawatthodinu (MWh), čo je oproti predchádzajúcemu týždňu zvýšenie o 11 %, a cena elektriny pre Slovensko na pražskej burze PXE vzrástla za týždeň o 9 % na 81,2 eura/MWh.

Cena elektriny sa tak, podobne ako cena plynu, vrátila na úroveň z prvej polovice februára. Ešte začiatkom tohto roka elektrina atakovala 100-eurovú hranicu a cena plynu bola nad úrovňou 30 eur/MWh. Analytici pokles cien prisudzovali relatívne miernej zime a vysokým zásobám zemného plynu v európskych zásobníkoch, no v prvej polovici roka očakávajú postupný rast cien.

Napriek nárastu sú ceny energií v porovnaní s vlaňajškom ešte stále na výrazne nižšej úrovni, čo by sa v prípade zraniteľných odberateľov, vrátane domácností, malo prejaviť v poklese regulovanej ceny energií. Tá je v súčasnosti zastropovaná vládou a štát musí rozdiel medzi regulovanou cenou určenou Úradom pre reguláciu sieťových odvetví a zastropovanou cenou dodávateľom kompenzovať.