Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 18. jún 2024Meniny má Meniny má Vratislav
< sekcia Ekonomika

Vývoz benzínu z Číny klesol v apríli najnižšie od júla 2015

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Aprílový vývoz benzínu predstavoval 400.000 metrických ton, čo je pokles o 50,8 % v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka a o 65 % menej ako marcových 1,15 milióna ton.

Peking 19. mája (TASR) - Vývoz benzínu z Číny v apríli klesol na najnižšiu úroveň od júla 2015. K vývoju prispela vyššia spotreba pohonných hmôt vďaka rastúcemu dopytu po domácom cestovaní. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters, ktorá sa v sobotu odvolala na údaje čínskej colnej správy.

Aprílový vývoz benzínu predstavoval 400.000 metrických ton, čo je pokles o 50,8 % v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka a o 65 % menej ako marcových 1,15 milióna ton. Domáci dopyt po benzíne podporuje rastúci záujem o cesty na kratšie vzdialenosti, pri ktorých sú uprednostňovaným dopravným prostriedkom automobily na úkor lietadiel. Čínsky vývoz benzínu pravdepodobne zostane v máji na nízkej úrovni. Analytici predpokladajú, že domáci dopyt sa v máji medziročne zvýši o 3 % až 6 % vzhľadom na nárast počtu cestujúcich počas čínskeho sviatku práce.

Vývoz nafty bol v apríli na úrovni 760.000 ton, čo je o 46 % menej ako 1,42 milióna ton v marci. V porovnaní s predchádzajúcim rokom to však bolo o 21,8 % viac. Obchodníci očakávajú, že vývoz sa v máji ešte zníži, keďže štátne rafinérie už vyčerpali väčšinu svojich kvót.