Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 11. december 2023Meniny má Hilda
< sekcia Ekonomika

Vývoz produktov z gália a germánia z Číny klesol v auguste na nulu

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Dôvodom je zavedenie kontroly vývozu týchto kovov od augusta.

Peking 20. septembra (TASR) - Čína v auguste nevyviezla žiadne produkty z gália a germánia, kovov, ktoré sú potrebné na výrobu polovodičov. Poukázali na to v stredu zverejnené údaje čínskej colnej správy. Dôvodom je zavedenie kontroly vývozu týchto kovov od augusta. Informovala o tom agentúra Reuters.

Údaje colnej správy ukázali, že Čína počas augusta nevyviezla žiadne produkty z germánia, zatiaľ čo v júli export predstavoval 8,63 tony. To bol dvojnásobok objemu vývozu v porovnaní s júnom, keďže odberatelia pred augustovými obmedzeniami výrazne zvýšili nákupy. Čo sa týka gália, Čína v júli vyviezla 5,15 tony.

Peking v júli oznámil, že od augusta upravuje podmienky vývozu ôsmich produktov z gália a šiestich z germánia. Od 1. augusta tak platí, že na vývoz tovarov s dvojakým (aj vojenským) využitím je potrebná špeciálna licencia. Rozhodnutie je podľa analytikov súčasťou dlhodobých obchodných sporov medzi Čínou a USA. Gálium sa používa pri produkcii radarov, rádiokomunikačných zariadení či satelitov, germánium pri výrobe niektorých počítačových čipov, plastov a vojenských prístrojov, ako sú napríklad prístroje na nočné videnie.

Čínsky obchodník, ktorý si neželal byť menovaný, povedal, že získanie licencie trvá zhruba 45 dní. "Minulý mesiac sme nevyviezli vôbec nič a naďalej čakáme na povolenie," dodal.