Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér
< sekcia Ekonomika

Z verejného obstarávania bude možné vylúčiť rizikových uchádzačov

Na snímke v pozadí uprostred sprava minister vnútra Roman Mikulec, premiér Eduard Heger a podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič (všetci OĽaNO) počas zasadnutia vlády SR v Bratislave v stredu 23. februára 2022. Zľava minister školstva Branislav Gröhling (SaS), podpredseda vlády a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS), minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS), minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO), minister obrany Jaroslav Naď a minister životného prostredia Ján Budaj (obaja OĽaNO). Sprava vicepremiér Štefan Holý (Sme rodina), ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí), minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan (nominant OĽaNO) a ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO). Foto: TASR - Pavel Neubauer

Novela zákona má byť účinná od 1. apríla tohto roka.

Bratislava 23. marca (TASR) – Vylúčiť z obchodovania so štátom uchádzačov z krajín, ktoré sú nepriateľské voči Slovensku a jeho občanom, prípadne im zamedziť vstup do kritických oblastí podnikania, ako sú napríklad energetika alebo obranné zákazky. Takúto možnosť priniesla novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorú v stredu schválilo plénum Národnej rady (NR) SR. O návrhu zákona rokovali v tzv. zrýchlenom režime.

Návrh posilňuje mechanizmus na obmedzenie účasti subjektov z rizikových krajín na verejnom obstarávaní. Novela umožní vláde reagovať na situácie, keď je najmä z bezpečnostného hľadiska potrebné, aby verejní obstarávatelia a obstarávatelia v určitých oblastiach nevstupovali do zmluvných vzťahov s dodávateľmi z konkrétnych krajín. Takisto umožní prikázať verejným obstarávateľom a obstarávateľom nekontrahovať určité typy komodít od subjektov, ktoré majú sídlo v konkrétnom štáte, alebo využívať kapacity takýchto subjektov.

Návrh zákona, ktorý pripravila vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) v spolupráci s podpredsedom vlády pre legislatívu Štefanom Holým (Sme rodina), je podľa Remišovej priamou reakciou na vojenský útok Ruska proti Ukrajine. "V tejto situácii je lepšie, keď zákazky financované z verejných zdrojov môžu získať slovenské firmy, nie spoločnosti zo štátov, ktoré sa k Slovensku správajú nepriateľsky a agresívne. Novela zákona o verejnom obstarávaní nám umožňuje reagovať nielen na vojnu na Ukrajine, ale aj na prípadné ďalšie bezpečnostné hrozby, ktorým môže naša krajina v budúcnosti čeliť," zhodnotila Remišová.

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR uviedlo, že rovnakým smerom ako Slovensko ide aj Európska únia, ktorá zavedie jednotnú obchodnú politiku voči krajinám, ktoré zaobchádzajú s firmami z členských štátov v nižšom štandarde, ako je štandard Únie. Schválená novela o zákona o verejnom obstarávaní podľa rezortu zavádza rovnaký mechanizmus.

Novela tiež odstráni chybu v doterajšej právnej úprave, ktorá umožňovala použitie výnimky v rámci priameho rokovacieho konania v čase núdzového stavu alebo mimoriadnej situácie len pre civilné zákazky a len pre verejných obstarávateľov.

Novela zákona má byť účinná od 1. apríla tohto roka.