Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 2. október 2023Meniny má Levoslav
< sekcia Ekonomika

Začína sa piaty ročník Finančnej olympiády

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Súťaž je rozdelená do troch kôl a náročnosť otázok i úloh sa každým kolom zvyšuje.

Bratislava 17. novembra (TASR) - Nadácia PARTNERS otvára v pondelok 21. novembra piaty ročník finančnej vedomostnej súťaže Finančná olympiáda. Súťaž je určená všetkým stredoškolákom, ktorí si chcú preveriť finančné vedomosti. Aj v novom ročníku čakajú na úspešných súťažiacich a ich školy zaujímavé ceny.

"Chceme mladým stredoškolákom ukázať a vysvetliť, aké je finančné vzdelanie pre ich budúce životy dôležité. Odrazí sa totiž na ich každodennom živote, či už pôjde o domáce hospodárenie, alebo napríklad obyčajnú návštevu banky," informoval TASR Juraj Juras, správca Nadácie PARTNERS. Ako uviedol, súťažná forma finančného vzdelávania prináša zaujímavé výsledky, ale aj zistenia. Počet prihlásených žiakov sa z roka na rok zvyšuje a zapájajú sa stredné školy z celého Slovenska. Finančnú vedomostnú súťaž pedagógovia vnímajú ako praktické doplnenie výučby na školách.

Pravidlá a priebeh olympiády sa ani v piatom ročníku nemení. Súťaž je rozdelená do troch kôl a náročnosť otázok i úloh sa každým kolom zvyšuje. A hoci je určená predovšetkým študentom stredných škôl, svoje vedomosti si v prvom, otvorenom kole môže otestovať úplne každý. V prvých dvoch kolách na súťažiacich čaká online test, v treťom, finálovom kole je potrebná účasť finalistov.

Do prvého, otvoreného kola sa budú môcť súťažiaci hlásiť od 21. novembra 2016 od 12.00 h, kedy bude súťaž oficiálne otvorená. Prvé kolo potrvá do 25. januára 2017. Druhé, uzavreté kolo sa bude realizovať v termíne od 16. februára do 30. marca 2017 a súťažiť v ňom bude 500 najúspešnejších súťažiacich z prvého kola. Vo finále, ktoré je naplánované na koniec apríla 2017, sa stretne 20 najlepších súťažiacich z druhého kola.

Kým v prvom a druhom kole môžu študenti používať pri riešení súťažných úloh akékoľvek dostupné pomôcky, vo finále sa už budú musieť spoľahnúť iba sami na seba a na svoje vedomosti. O trojici víťazov, ktorí získajú hodnotné ceny pre seba a svoju školu, rozhodne porota zostavená z predstaviteľov Nadácie PARTNERS a finančných odborníkov s dlhoročnými skúsenosťami.

Finančná olympiáda je súčasťou dlhodobého vzdelávacieho projektu Nadácie PARTNERS - Deň finančnej gramotnosti. Tento projekt zastrešuje aktivity zamerané na zvyšovanie finančnej vzdelanosti na Slovensku. Z prieskumov verejnej mienky, ktoré nadácia každoročne realizuje s agentúrou Focus, vyplýva, že veľa Slovákov má stále problém orientovať sa vo finančnej terminológií. Obzvlášť rizikovou skupinou s podpriemernou finančnou gramotnosťou sa ukázali práve študenti a ľudia starší ako 65 rokov. Pre stredoškolákov nadácia okrem súťaže realizuje už ôsmy ročník vzdelávacieho cyklu Finančná akadémia, v ktorom dostávajú študenti zaujímavou cestou návod, ako robiť správne finančné rozhodnutia ešte skôr, ako dostanú do rúk svoju prvú výplatu.

Ďalšou z dlhodobých aktivít je spolupráca nadácie s Univerzitou tretieho veku Žilinskej univerzity, ktorá sa zameriava na seniorov. Dvojsemestrálny kurz Finančnej gramotnosti poskytuje seniorom základnú orientáciu vo svete peňazí, ako aj návyky finančného plánovania a rady finančnej sebaobrany.