< sekcia Ekonomika

Cestujete do Nemecka autom? Pozrite si informácie o mýte

Foto: TASR/Pavel Neubauer

Pokiaľ motorista nezaplatí mýto, musí počítať s pokutou. Výška sankcií zatiaľ nebola stanovená. Pokuty sa budú vymáhať aj od zahraničných vodičov.


Berlín 26. marca (TASR) - Nemecké mýto pre osobné vozidlá príde najskôr v roku 2019. Agentúra DPA ponúka najdôležitejšie fakty.

Pre domácich vodičov bude spoplatnená sieť takmer 13.000 kilometrov diaľnic a 39.000 kilometrov ciest 1. triedy. Cudzinci budú platiť výlučne za diaľnice.

Všetci nemeckí motoristi budú platiť ročné mýto, ktoré sa bude sťahovať priamo z bankových účtov. Výška úhrady sa určí podľa zdvihového objemu a emisnej normy motora, v priemere pôjde o 67 eur, maximálne však o 130 eur. V zásade platí, že mýto pre benzínové vozidlá bude nižšie než pre dieselové.

Zahraniční vodiči budú môcť okrem ročného mýta zaplatiť aj dve krátkodobé sadzby, ktoré sú odstupňované podľa zdvihového objemu a emisnej normy. Desaťdňové mýto bude stáť 2,50 eura, 4 eurá, 8 eur, 14 eur, 20 eur alebo 25 eur. Dvojmesačné mýto bude stáť 7 eur, 11 eur, 18 eur, 30 eur, 40 eur alebo 50 eur.

Domáci motoristi však na rozdiel od cudzincov dostanú úplnú kompenzáciu vo forme zníženej dane z motorového vozidla. V prípade vozidiel s emisnou normou Euro 6 bude daň nižšia než ročné mýto.

Mýto budú platiť aj majitelia obytných vozidiel, motocyklov, elektromobilov. Vozidlá zdravotne postihnutých osôb a sanitky sú od mýta oslobodené.

Úhrada mýta sa bude kontrolovať podľa evidenčného čísla, kontroly budú náhodné prostredníctvom elektronického systému. Získané údaje sa budú zbierať výlučne za účelom kontroly a následne sa budú vymazávať.

Pokiaľ motorista nezaplatí mýto, musí počítať s pokutou. Výška sankcií zatiaľ nebola stanovená. Pokuty sa budú vymáhať aj od zahraničných vodičov.

Nemci, ktorí vedia preukázať, že v priebehu roka ani raz nepoužili spoplatnenú komunikáciu, môžu požiadať o vrátenie mýta. Jedným z takýchto dôkazov môže byť aj kniha jázd.