< sekcia Ekonomika

Zamestnávatelia o home office: Kontrola firiem bude ťažko vykonateľná

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Inšpektori práce totiž podľa nich nemajú ani poňatia, ktorý pracovník môže a ktorý nemôže vykonávať svoju prácu z domova.

Bratislava 4. februára (TASR) – Kontrola firiem zo strany rezortu práce a inšpektorátov, či umožnili home office všetkým zamestnancom, ktorým to charakter ich práce dovoľuje, bude len ťažko vykonávateľná. Pre TASR to uviedli výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Peter Serina a tajomník Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Martin Hošták. Hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Miriam Filová však upozorňuje, že vzhľadom na neklesajúci počet nakazených novým koronavírusom je kontrola dodržiavania pravidiel nevyhnutná, ba priam žiaduca.

Kontroly vo firmách, či umožňujú home office tam, kde to je možné, považuje Serina za blud. Inšpektori práce totiž nemajú podľa neho ani poňatia, ktorý pracovník môže a ktorý nemôže vykonávať svoju prácu z domova. "Ide opäť o prejav nedostatku vzdelania a autoritárstva tých členov vlády, ktorí za tento nezmysel hlasovali," kritizuje Serina s tým, že to vyvolá len veľa konfliktov a sporov a takisto aj súdnych žalôb. "Nepredpokladám, že sa podnikatelia nechajú štátom šikanovať," uzavrel Serina.

Hošták zase upozorňuje, že opatrenie predstavuje pomerne veľký zásah do vzťahov zamestnanca a zamestnávateľa. Tento krok pritom nebol napriek predchádzajúcim dohodám vopred vôbec prekonzultovaný so zástupcami zamestnávateľov. "A návrh ako taký predstavuje veľký zásah do vzťahov zamestnanec a zamestnávateľ i z dôvodu, že v pracovnej zmluve je predsa uvedené a teda dohodnuté miesto výkonu práce, a to platí," zdôraznil Hošták s tým, že ak to chce niekto zmeniť, malo by to byť len so súhlasom zmluvných strán a s príslušnou kompenzáciou nákladov.

Tiež potvrdzuje, že si nie je istý, podľa čoho bude príslušný inšpektor posudzovať, že práve daná konkrétna práca v komplexe pracovných procesov zamestnávateľa je vhodná alebo nevhodná na prácu z domu. "Existuje tu zásadná informačná asymetria medzi štátom a zamestnávateľom, pri ktorej je mnohokrát i otázka know-how, ako a prečo zapojiť ktorého zamestnanca do výkonu pracovnej činnosti na pracovisku. Nehovoriac o otázkach spojených s výkonom kontroly práce z domu, kompenzácie vyšších nákladov z toho vyplývajúcich a podobne," uzavrel Hošták.

AZZZ však pripomína, že pre mimoriadnu situáciu a vládne opatrenia na zamedzenie šíreniu nového koronavírusu sa už u mnohých zamestnancov dočasne zmenila forma práce na home office. "Práca z domu je už niekoľko mesiacov najčastejšie využívaným opatrením zamestnávateľov proti šíreniu nákazy. Pre prácu z domu, kde to charakter práce dovoľuje, sa zamestnávatelia snažia vyjsť čo najviac v ústrety a zapožičiavajú zamestnancom nevyhnutné pracovné prostriedky," vysvetlila Filová. Aktuálne platné prísne opatrenia sa podľa AZZZ stále javia ako nedostatočné, ich sprísnenie je preto logickým vyústením kritickej epidemiologickej situácie. "Vzhľadom na neklesajúci počet nakazených sa ukazuje, že kontrola dodržiavania pravidiel je nevyhnutná a priam žiaduca," uzavrela Filová.