Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia Ekonomika

Zástupcovia PSK a PW Energy podpísali memorandum o spolupráci

Na snímke zľava predseda predstavenstva PW Energy, a.s. Milan Jankura a predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Milan Majerský počas podpisovania Memoranda o vzájomnej spolupráci medzi PSK a spoločnosťou PW Energy, a.s. , ktorá v blízkosti Prešova plánuje realizovať výstavbu prvej geotermálnej elektrárne na Slovensku. V Prešove, 24. augusta 2023. Foto: TASR - Veronika Mihaliková

Celková výška investície v rámci prvej etapy projektu dosahuje 65 miliónov eur. Dokončenie prác a spustenie prevádzky je plánované na rok 2028.

Prešov 24. augusta (TASR) - Spolupráca a podpora pri rozvoji využívania geotermálnej energie s ambíciou vzniku zeleného priemyselného parku na území Prešovského samosprávneho kraja (PSK) je deklaráciou memoranda o vzájomnej spolupráci. Vo štvrtok ho v Prešove podpísali zástupcovia PSK a spoločnosti PW Energy, ktorá v Ľuboticiach v okrese Prešov plánuje realizovať výstavbu prvej geotermálnej elektrárne na Slovensku.

Iniciatíva nadväzuje na projekt geotermálnej elektrárne, ktorý prešiel úspešne procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). Cieľom je priniesť do regiónu obnoviteľný zdroj energie a výrobu zelenej elektriny či tepla, ako i ďalšie nadväzujúce rozvojové a investičné aktivity.

"PSK je, samozrejme, pripravený s pomocou pri výstavbe infraštruktúry. Sme svedkami skokových nárastov energií a tento projekt naozaj môže pomôcť obyvateľstvu, ale aj firmám a priemyslu náklady na energie znížiť. Samozrejme, ak pozeráme na to cez zníženie emisií a zelenú politiku, tak ročne tento projekt dokáže ušetriť 65.000 ton CO2, takže má to aj sekundárny dosah na obyvateľstvo a na kraj," povedal predseda PSK Milan Majerský, ktorý kandiduje v septembrových parlamentných voľbách.

"Naším cieľom je priniesť do regiónu výrobu zelenej elektriny a tepla, ktorá významne prispeje k redukcii emisií a zároveň môže naštartovať ďalšie projekty, čím prispeje k celkovému rozvoju. Spoločnosť má pripravený detailný projekt vrtu, pripravujeme sa na verejné obstarávanie, ale keďže nie sú zatiaľ vyhlásené žiadne výzvy a nie je ani jasná schéma, do ktorej by sa zapojili, tak zatiaľ nemáme prečo spustiť verejné obstarávanie, pretože nevieme podmienky," uviedol Milan Jankura, predseda Predstavenstva PW Energy, a. s.

Kraj sa s investorom dohodol na tom, že PSK projekt výstavby geotermálnych elektrární podporí v rámci svojich kompetencií vrátane prípadných navrhovaných zmien v územných plánoch mesta a dotknutých obcí. Investor, naopak, poskytne súčinnosť pri nadväzujúcich investičných zámeroch a tiež umožní odber tepla využiteľného pre súčasné mestské či obecné budovy, ale aj prípadné nové objekty, respektíve komerčné projekty.

V projekte pilotnej geotermálnej elektrárne na Slovensku bude účelom prieskumného vrtu s predpokladanou konečnou hĺbkou 3500 - 4000 metrov overenie hlbinnej geologickej stavby a hydrogeotermálnych pomerov v území.

Prieskumný geotermálny vrt sa v prípade overenia vhodných parametrov využije ako definitívny objekt, produkčný vrt na dlhodobé čerpanie geotermálnych vôd s využitím na výrobu zelenej elektriny a s možnosťou dodávky tepla. V rámci prvej etapy projektu sú plánované celkovo tri produkčné vrty.

Vyrobená elektrina predstavuje podľa spoločnosti objem zodpovedajúci ročnej spotrebe približne 20.000 domácností. Zostatkové teplo z procesu môže slúžiť na vykurovanie viac ako 6000 domácností.

Celková výška investície v rámci prvej etapy projektu dosahuje 65 miliónov eur. So začiatkom vrtných prác sa počíta na jar 2024 a elektráreň by mohla byť podľa Jankuru dokončená v roku 2026.