Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 23. máj 2024Meniny má Želmíra
< sekcia Ekonomika

Zväz cestovného ruchu čaká od rezortu dopravy vyššiu podporu

Marek Harbuľák. Foto: FOTO TASR/Pavel Neubauer

Slovenská agentúra pre cestovný ruch má prejsť priamo pod rezort dopravy od januára 2017. Združuje 13 organizácií zväzov, združení a inštitúcií v cestovnom ruchu.

Bratislava 24. novembra (TASR) - Zväz cestovného ruchu (ZCR) SR očakáva od začlenenia Slovenskej agentúry pre cestovný ruch (SACR) priamo do štruktúr ministerstva dopravy zvýšenie podpory domáceho cestovného ruchu. Uviedol to prezident zväzu Marek Harbuľák. SACR má prejsť priamo pod rezort dopravy od januára 2017.

"Tieto zmeny vnímame ako snahu vlády o efektívnejšiu podporu turizmu. Pokiaľ zabezpečia aktívnejšiu podporu podnikania našich členov a dostatočný marketing ich aktivít, bude zlúčenie správnym krokom do budúcnosti," avizoval Harbuľák.

Tohtoročné rekordné čísla v počte návštevníkov a turistov sú podľa neho výsledkom aktivít poskytovateľov služieb, najmä podnikateľov v cestovnom ruchu, ale aj výsledkom prezentácie Slovenska a jeho regiónov, či už doma alebo v zahraničí, prostredníctvom oblastných organizácií cestovného ruchu a SACR.

Zväz cestovného ruchu združuje 13 organizácií zväzov, združení a inštitúcií v cestovnom ruchu. Tieto subjekty chápu podľa Harbuľáka potrebu vlastných investícií do služieb v turizme, podpora štátu pri propagácii krajiny je však podľa neho nevyhnutná. Práve na propagáciu krajiny slúži SACR.

V prípade zníženia financií na prezentáciu krajiny by pritom podľa Harbuľáka mohlo dôjsť k dramatickým dosahom na cestovný ruch v konkurenčnom prostredí Európy. "Pritom susediace krajiny vynakladajú zo štátneho rozpočtu na cestovný ruch neporovnateľne viac," dodal šéf ZCR SR.

Minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) očakáva od začlenenia SACR priamo do štruktúr ministerstva zefektívnenie jej fungovania, keďže bude možné optimalizovať niektoré procesy. "Mojím prvoradým zámerom je zvýšiť atraktivitu Slovenska ako bezpečnej a turisticky atraktívnej krajiny, a tým k nám prilákať ešte väčší počet domácich aj zahraničných turistov, ktorí ju budú chcieť objavovať," zdôraznil šéf rezortu dopravy.