< sekcia Ekonomika

Zväz cestovného ruchu chce zabojovať za systémové financovanie SACR

Na archívnej snímke Stanislav Macko Foto: TASR - Andrej Galica

ZCR SR na svojom valnom zhromaždení tento týždeň prijal úlohu, že bude iniciátorom riešenia existencie SACR.

Bratislava 6. februára (TASR) - Propagácia Slovenska, ktorú zabezpečuje Slovenská agentúra pre cestovný ruch (SACR), by mala mať nastavené systémové financovanie. Myslí si to Zväz cestovného ruchu (ZCR) SR, ktorý chce s takýmto návrhom osloviť novú vládu, čo vzíde po marcových voľbách.

"To bude jedna z našich prioritných úloh - vyvíjať tlak na existenciu systémového nástroja financovania SACR," avizoval viceprezident ZCR SR Stanislav Macko.

Činnosť agentúry bola totiž ešte do minulého roka naviazaná na eurofondy. Tie však už skončili a v tomto roku je plne závislá od štátneho rozpočtu. Financií na propagáciu Slovenska tak má podľa zväzu oveľa menej, nebudú jej stačiť ani na celý rok 2016.

"Agentúra naozaj nemá zabezpečené financovanie na celý kalendárny rok 2016," doplnil Macko. Z aktuálnych financií podľa jeho slov zaistila akurát svoje aktivity na prvú polovicu tohto roka.

Preto ZCR SR na svojom valnom zhromaždení tento týždeň prijal úlohu, že bude iniciátorom riešenia existencie SACR. "Myslíme, si že zákonom upravená existencia SACR by bola to najlepšie riešenie," dodal.

Zväz je totiž presvedčený, že SACR by mala naďalej fungovať. "Pretože propagácia Slovenska v zahraničí, ale aj doma, je ešte stále nevyhnutná. Slovensko stále nie je v zahraničí tak populárne a známe, ako by sme potrebovali, aby sa k nám doslova valili zahraniční hostia," opísal Macko.