Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 6. jún 2023Meniny má Norbert
< sekcia Ekonomika

Združenie podnikateľov Slovenska zhodnotilo podnikateľské prostredie

Na snímke prezident Združenia podnikateľov Slovenska (ZPS) Ján Oravec. Foto: TASR/Martin Baumann

Podľa prezidenta ZPS brexit a výsledky volieb v USA vyvolali neopodstatnenú hystériu.

Bratislava 2. decembra (TASR) - Zhodnotením podnikateľského prostredia na Slovensku za uplynulých 12 mesiacov, ako aj stanovením si priorít na ďalšie obdobie sa zaoberali dnes v Bratislave delegáti výročného Snemu Združenia podnikateľov Slovenska (ZPS). Na rokovaní sa zúčastnili zástupcovia politických strán, profesijných organizácií a ďalší hostia.

Prezident ZPS Ján Oravec sa v hodnotiacej správe zaoberal aj medzinárodnými udalosťami, ktoré môžu ovplyvniť Slovensko, a to brexit a výsledky volieb v USA. Obe udalosti, ako zdôraznil, vyvolali neopodstatnenú hystériu. V prípade brexitu ZPS preferuje scenár priateľského vyjednávania zo strany Európskej únie (EÚ) a zároveň liberálnejšej hospodárskej politiky zo strany Veľkej Británie. V prípade Trumpa združenie zastáva názor, že ak si ako podnikateľ zachová svoje podnikateľské inštinkty, môže byť dobrým prezidentom, najmä ak zreformuje americký daňový systém a zahraničnú politiku.

V súvislosti so situáciou na Slovensku Oravec poznamenal, že pasáže o podnikateľskom prostredí v programovom vyhlásení vlády boli formulované lepšie vo vyhlásení predchádzajúcej vlády.

Za rozhodujúcu podmienku rozvoja podnikateľského prostredia označil prezident ZPS lepší legislatívny a regulačný rámec.

"Kroky zodpovedných ministerstiev nedokázali zabrániť dlhodobému zhoršovaniu rámca pre podnikanie u nás. Ministerstvo hospodárstva v roku 2014 zmapovalo spolu 1202 právnych predpisov, z toho 417 zákonov, 503 vyhlášok a 282 nariadení vlády SR. Napočítalo v nich až 4556 informačných povinností, pričom z nich vyplývajúce celkové náklady pre podnikateľov vyčíslilo na úrovni 2.670.555.723 eur. Vyše 90 % tejto záťaže generuje regulačná činnosť štyroch ministerstiev - ministerstva financií, práce, zdravotníctva a hospodárstva. Najvyšší podiel, až 65 %, teda 1,7 miliardy eur, má ministerstvo financií," povedal Oravec.

ZPS v tomto roku ministrovi hospodárstva predložilo dokument, ktorý obsahuje 40 byrokratických nezmyslov, ktoré boli v predchádzajúcich rokoch identifikované podnikateľskou i nepodnikateľskou verejnosťou v rámci projektu Byrokratický nezmysel roka. Tento dokument obsahuje aj konkrétne návrhy ako uvedených 40 zbytočných prekážok podnikania legislatívne vyriešiť.

Za pozitívne označil Oravec dve iniciatívy ministerstva spravodlivosti a ministerstva hospodárstva. Prvou je schválenie upravenej Jednotnej metodiky pre schvaľovanie legislatívy, ktorá vytvorila väčší priestor pre presadzovanie pripomienok pre podnikateľské a zamestnávateľské organizácie počas schvaľovania návrhov zákonov. Druhou je vznik Centra lepšej regulácie v Slovak Business Agency, ktoré má vytvoriť analytickú kapacitu pre počítanie dosahov prijímanej legislatívy na podnikateľské prostredie.