Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. júl 2024Meniny má Oľga
< sekcia Ekonomika

Žiga: Odpisová doba na elektroautá sa skráti od roku 2020 na dva roky

Tlačová konferencia a. s. Slovenské elektrárne pri príležitosti odovzdania elektromobilov a predstavenie mapy verejne prístupných nabíjacích staníc v Bratislave 24. februára 2015. Na snímke elektromobil Nissan Leaf. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Motivačnou novinkou, ktorú prináša akčný plán pre motoristov jazdiacich na elektromobiloch, sú farebne (zelené) odlíšiteľné evidenčné čísla vozidla.

Bratislava 13. marca (TASR) - Odpisová doba na elektromobily, respektíve automobily s alternatívnym pohonom sa od roku 2020 má skrátiť na dva roky. Oznámil to šéf Ministerstva hospodárstva (MH) SR Peter Žiga (Smer-SD) po stredajšom rokovaní vlády, ktorá schválila Akčný plán rozvoja elektromobility.

Informoval, že pre podnikateľov používajúcich elektromobily sa zavedú zrýchlené odpisy na elektromobily a nabíjacie stanice. Motivačnou novinkou, ktorú prináša akčný plán pre motoristov jazdiacich na elektromobiloch, sú podľa neho farebne (zelené) odlíšiteľné evidenčné čísla vozidla. Tie ich budú oprávňovať jazdiť napríklad vo vyhradených jazdných pruhoch či parkovať v nízkoemisných zónach. Zvýšiť záujem o vozidlá s alternatívnym pohonom by mala aj informačná kampaň, jej súčasťou bude nový portál venujúci sa len tejto téme.

Jednou z priorít akčného plánu je podľa jeho informácií budovanie infraštruktúry. "Ministerstvo hospodárstva SR plánuje podporiť budovanie nabíjacích staníc pre samosprávy. Cieľom je podpora budovania potrebnej infraštruktúry aj mimo hlavných ťahov," zdôraznil Žiga.

Poznamenal, že v prípade nabíjacích staníc sa počíta aj so zjednodušením administratívneho procesu pri ich výstavbe. Akčný plán tiež počíta so zavedením povinnosti budovať nabíjaciu infraštruktúru pri výstavbe nových parkovacích miest. Túto povinnosť upraví príslušná legislatíva. V súčasnosti je na Slovensku približne 250 nabíjacích staníc.

Ďalším z dôležitých opatrení v Akčnom pláne rozvoja elektromobility je podpora výskumu, vývoja a konkurencieschopnej a udržateľnej priemyselnej výroby batérií pre elektromobily. "Slovensko dobre naštartovalo podporu elektromobility, ale v ďalších krokoch je nevyhnutné nasmerovať svoju pozornosť aj na podporu výroby komponentov do elektromobilov," podčiarkol šéf rezortu hospodárstva.

Vláda v stredu súhlasila s Akčným plánom rozvoja elektromobility z dielne rezortu hospodárstva. Schválený materiál obsahuje 15 konkrétnych opatrení, ktoré by mali byť realizované do dvoch rokov. Cieľom je nielen zvýšiť počet elektromobilov na cestách, ale aj rozvoj potrebnej infraštruktúry či investície do výskumu a vývoja komponentov do elektromobilov.

"Slovensko je automobilová veľmoc, elektromobilita je trendom v tomto odvetví a ak chceme zostať medzi lídrami, musíme podporiť toto nové smerovanie," zdôraznil.

Žiga dodal, že súčasťou akčného plánu je aj pokračovanie úspešného projektu podpory kúpy elektromobilov. Ministerstvo hospodárstva SR plánuje vyčleniť na túto podporu päť miliónov eur. Systém podpory by mal byť nastavený rovnako ako pri pilotnom projekte, ktorý rezort hospodárstva realizoval so Zväzom automobilového priemyslu (ZAP) SR. Pilotný projekt podpory kúpy elektromobilov mal podľa MH SR pozitívny vplyv na rast predaja elektrických vozidiel. Od novembra 2016 do júna 2018 využilo podporu 831 žiadateľov. Podpora išla na kúpu 514 batériových elektrických vozidiel a 317 plug-in hybridných vozidiel. "Počet batériových a plug-in hybridných elektrických vozidiel s možnosťou dobíjania zo siete bol ku koncu minulého roka približne 1700. Ak k nim pripočítame aj hybridné vozidlá s interne nabíjanou batériou, ich počet je okolo 5000," doplnil rezort hospodárstva.