< sekcia Ekonomika

Žiga: Rusom sme navrhli čo najväčšie využívanie slovenských plynovodov

Na archívnej snímke minister hospodárstva SR Peter Žiga (SMER-SD). Foto: TASR - Martin Baumann

Máme pripravenú infraštruktúru aj na to, aby sme využívali plyn, ktorý by prišiel zo Severného prúdu a smeroval by do Rakúska, prípadne Talianska, poznamenal Žiga.

Moskva 26. februára (TASR) - Delegácia slovenského premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) na stredajšom rokovaní s predsedom ruskej vlády Michailom Mišustinom navrhla Rusku využívať slovenské plynovody na prepojenie Rakúska a Maďarska po minulotýždňovom podpise memoranda medzi SR a Maďarskom o využívaní nadbytočných kapacít plynu z plynovodu Turkish Stream. Novinárov o tom v Moskve informoval minister hospodárstva SR Peter Žiga (Smer-SD)."Požiadali sme ruskú stranu, aby využívala túto cestu, aby nebolo potrebné stavať iné paralelné prepojenia, napríklad medzi Maďarskom a Rakúskom," povedal Žiga s tým, že slovenská delegácia Rusov informovala aj o vybudovaní ďalších prepravných kapacít medzi SR a ČR.

"Takže sme požiadali ruskú stranu, aby aj na základe nového kontraktu s Ukrajinou využívala v čo najväčšom množstve existujúce plynové prepojenie medzi Ukrajinou a SR," uviedol Žiga.

Podľa neho je využitie súčasných prepravných kapacít SR dostatočné, pričom plánovaný objem prepraveného plynu na najbližších päť rokov je 215 miliárd kubických metrov. "Pre tento rok dokonca 65 miliárd – to je historicky za posledných päť rokov najväčší objem, aký bude prepravený," poznamenal minister s tým, že SR tak zarobí značné prostriedky na tranzite plynu.

"Máme pripravenú infraštruktúru aj na to, aby sme využívali plyn, ktorý by prišiel zo Severného prúdu a smeroval by do Rakúska, prípadne Talianska," poznamenal Žiga.

Zdôraznil, že po dobudovaní spojenia s Poľskom bude mať SR plynovodné prípojky na všetky svetové strany a z rozličných zdrojov vrátane terminálov na skvapalnený plyn v Poľsku a Chorvátsku.

Ako informoval ďalej Žiga, na jeseň tohto roku sa na Slovensku stretne slovensko-ruská medzivládna komisia. Ruskí vládni predstavitelia na stredajšom rokovaní už avizovali záujem ruských investorov o Slovensko.

"Hovoríme o jednej konkrétnej obchodnej skupine, ktorá by chcela na východnom Slovensku investovať. Budeme sa tým zaoberať aj v rámci medzivládnej komisie," uzavrel Žiga.

Osobitný spravodajca TASR Jaroslav Bublinec