Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 23. marec 2023Meniny má Adrián
< sekcia Ekonomika

Zisk IBM v druhom kvartáli klesol, ale menej, ako analytici čakali

IBM Foto: TASR/AP

IBM v uplynulom kvartáli znížil počet svojich zamestnancov, pričom len v USA a Kanade prepustil viac ako 3000 ľudí.

New York 18. júla (TASR) - Americký technologický gigant International Business Machines (IBM) zaznamenal v 2. štvrťroku pokles zisku, ale menší, ako mu predpovedali analytici. Dôvodom slabšieho zisku boli nižšie tržby a tiež náklady spojené s prepúšťaním. Informovali o tom agentúry AP, DPA a Bloomberg.

Z hospodárskych výsledkov IBM vyplýva, že jeho čistý zisk za tri mesiace do konca júna 2013 klesol na 3,23 miliardy USD (2,46 miliardy eur), čo predstavuje 2,91 USD na akciu, z 3,88 miliardy USD alebo 3,34 USD na akciu v rovnakom období minulého roka. Po vylúčení nákladov na reštrukturalizáciu vo výške 1 miliarda USD dosiahol zisk IBM v 2. kvartáli 3,91 USD na akciu. Prekonal tak odhady analytikov, ktorí mu predpovedali zisk 3,78 USD/akcia.

Za celý tento rok koncern očakáva nárast zisku na 16,90 USD na akciu z vlaňajších 16,70 USD/akcia.

Tržby IBM v 2. štvrťroku klesli o 3 % na 24,92 miliardy USD z 25,78 miliardy USD, zatiaľ čo analytici v priemere počítali s tržbami na úrovni 25,35 miliardy USD.

Tržby koncernu zo služieb sa pritom znížili o 5 %, jeho príjmy z predaja hardwaru klesli o 12 %, ale tržby z predaja softwaru vzrástli o 4 %.

IBM v uplynulom kvartáli znížil počet svojich zamestnancov, pričom len v USA a Kanade prepustil viac ako 3000 ľudí. Podľa finančného riaditeľa Marka Loughridgea sa redukcia nákladov na zamestnancov prejaví už v 3. kvartáli a naplno sa odrazí vo výsledkoch koncernu v poslednom štvrťroku tohto roka.