< sekcia Ekonomika

ZLATÁ HORÚČKA: Slovensko sa stáva lídrom v investovaní do kryptomien

Na snímke výkonný riaditeľ spoločnosti Fumbi Juraj Forgács Foto: FB-JF

Fáza špekulatívneho nakupovania kryptomien sa zrejme skončila. Ale skutočná éra týchto nových mien sa skôr iba začína. Vďaka unikátnemu projektu sú Slováci toho súčasťou.

Bratislava 9. marca (OTS) – Aj keď sa dnes o kryptomenách často hovorí najmä v súvislosti s obrovskými nárastmi či poklesmi kurzu jednotlivých mien, zrodom milionárov či bankrotárov zo dňa na deň, pointa rozbiehajúceho sa svetového trendu je celkom inde. Seriál článkov o Zlatej kryptomenovej horúčke, ktorého prvý diel práve čítate, bude v skutočnosti seriálom o jej konci a začiatku celkom novej éry.

Tak, ako bude v budúcnosti úplne bežnou záležitosťou využívanie elektromobilu a o niekoľko rokov zrejme aj autonómneho vozidla s elektrickým pohonom, bude normálne aj platenie alebo ukladanie financií v kryptomenách.

Nebudú to už časy Zlatej bitcoinovej horúčky, ale normálny racionálny spôsob ako využívať a zhodnocovať vlastné financie výhodnejším spôsobom než je ich uloženie v banke. Táto budúcnosť, podobne ako v prípade elektrických či autonómnych vozidiel sa začína už dnes. A práve tak, ako v ére nástupu internetu, lap–topov, či mobilov, aj teraz má výhodu ten, kto ju pochopí a nové zručnosti sa naučí skôr.

Možno vás to prekvapí, ale Slovensko v tejto oblasti nielenže nezaostáva, ale vďaka prehľadnej legislatíve a viacerým inovatívnym súkromným iniciatívam je na špičke pri vytváraní nových a bezpečnejších možností práce s kryptomenami.

“Od plného spustenia služby koncom januára 2019 naše služby využilo už niekoľko stoviek slovenských klientov. Je to pre nich bezpečnejšie, než využívanie zahraničných neregulovaných fondov,” komentoval situáciu Juraj Forgács, zakladateľ projektu Fumbi.

Tento koncept je jedinečný v tom, že sa neopiera o podielové fondy, ale o zdieľanú ekonomiku. Investori zapojení v sieti si navzájom pomáhajú udržiavať portfólio zviazané s hodnotou celého trhu kryptomien, a to pri minimálnych nákladoch. Celý systém je riadený Fumbi algoritmom.

Prvý nákup za bitcoin uskutočnil Laszlo Hanyecz, kalifornský programátor. Kúpil 2 pizze za 10 000 bitcoinov. V dnešných cenách bitcoinu za ne zaplatil 33 miliónov EUR. Koľko píz by asi mohol mať za ne dnes? Ilustračné foto
Foto: TASR


Zmyslom projektu je umožniť akémukoľvek investorovi s prístupom na internet uložiť si časť úspor v krytomenách, ale vyhnúť sa pritom riziku, že o ne príde v dôsledku náhlej zmeny kurzu niektorej konkrétnej meny. Investor potom zarába pomalšie, ako v časoch Zlatej kryptomenovej horúčky, ale s oveľa nižším rizikom. Zdrojom jeho zisku je rast trhu s kryptomenami ako taký.

“Jedného dňa bude cena bitcoinu na úrovni 1 mil. USD,” vyhlásil viceprezident IBM Jesse Lund v rozhovore pre Crypto Finder 20. februára 2019. Na jeho formulácii je najdôležitejší výraz “jedného dňa”. Pre krátkodobé špekulácie je preto cenový horizont jedného milióna USD úplne bez významu. S lákavou vidinou rýchleho zisku je potrebné sa rozlúčiť a obrniť sa rozumom a trpezlivosťou.

Avšak pri dlhodobom uložení je podľa Forgácsa možné si stanoviť za investičný cieľ dokonca 100 až 500-násobné zhodnotenie vkladu. „To robí z kryptomien zrejme najlepšiu investičnú príležitosť všetkých čias. Žiaden iný druh investície dnes nedokáže realisticky ponúknuť takúto príležitosť, samozrejme však aj s určitým rizikom,“ konštatuje zakladateľ Fumbi.

Na to, aby 100-500 násobné zhodnotenie nastalo, podľa neho postačí, aby v kryptomenách v budúcnosti prebiehalo 5-10% platobných transakcií. „Môžu sa objaviť faktory, ktoré celý trend zastavia. Vyhodnotiť si veľkosť príležitosti a rizika, ako aj určiť optimálnu výšku investície, si preto musí každý sám,“ upozorňuje Forgács.

Ak sa chcete nezáväzne pozrieť do systému FUMBI, kliknite SEMZlatá horúčka a časy po nejDlhodobé investovanie sa od špekulácie líši tým, že investor nenaháňa krátkodobý “kšeft”, ale robí dlhodobé rozhodnutie. Pre investovanie i pre špekuláciu však platí, že je potrebné robiť informované a racionálne rozhodnutia. Inak prichádza emočný stres z každodenného pohybu trhu a s ním spojené nevyhnutné straty. Bez dlhodobej stratégie je takéto špekulovanie najlepším spôsobom, ako prísť o peniaze. O čo sa pri rozhodovaní oprieť?


Z nuly do tisícov a späť

Mladý programátor (meno máme k dispozícii) nakúpil bitcoiny v čase, keď o nich vedelo len málo ľudí, doslova za pár centov. Keď sa cena bitcoinu prvý krát priblížila k 1 000 EUR, s radosťou ich všetky predal a kúpil si rodinné auto. „Keď sa cena bitcoinu pohybovala okolo 10 000 EUR, nemal som ďaleko k depresii,“ priznal sa neskôr. Na druhej strane však dopadol lepšie ako jeho kamaráti, ktorí, povzbudení jeho úspechom, nakupovali bitcoin v čase cenovej bubliny a dnes počítajú straty.


Dnes je ťažké povedať, ktorá kryptomena v konkurenčnom boji zvíťazí, preto je asi najbezpečnejšou stratégiou investovanie do portfólia, ktoré sa skladá z viacerých kryptomien. Prichádzajú však ďalšie otázky: ako také portfólio nakúpiť, ako ho bezpečne uložiť, ako prípadne vybrať zisky?

Tento problém si všimlo a snaží sa ho riešiť viacero zahraničných spoločností. Pri spolupráci s nimi však treba byť ostražitý. Spoločnosti predávajúce investičné produkty v kryptomenách nemusia byť vždy regulované. O to dôležitejšie je postupovať s rozvahou a nájsť na investovanie nielen správny nástroj, ale aj správnu investičnú spoločnosť.

V prvom rade je potrebné dbať na to, kde má daná firma sídlo. Ak sa nachádza v tzv. daňovom raji, je to pravdepodobne s cieľom vyhnúť sa nielen daniam, ale aj kontrole a vymáhateľnosti pohľadávok. Obzvlášť si treba dať pozor v prípade, ak firma neponúka kryptomeny samotné, ale iba podiel v indexovom fonde.


Praktická rada

Ak ste budúci investor a rozhodnete sa investovať do portfólia kryptomien cez investičnú spoločnosť, vždy si skontrolujte, kde má sídlo, aké účtuje poplatky a ako ich produkt funguje. Rozhodne je lepšie vyhnúť sa ponukám sľubujúcim garantované výnosy, neregulovaným podielovým fondom, a taktiež ponukám so sídlom v daňových rajoch a iných lokalitách s nízkou vymožiteľnosťou práva.


V takom prípade sa totiž nestanete vlastníkom kryptomien samotných, ale cenného papiera, ktorý vám nakoniec nemusí nikto preplatiť. V USA momentálne prebieha schvaľovanie prvých regulovaných fondov, kde bude možné bezpečnejšie investovať, avšak zatiaľ iba do bitcoinu.

Aj keď sú kryptomeny medzinárodné, tak pri investovaní môže platiť: všade dobre, na Slovensku najlepšie.


Slováci sú oproti USA o krok ďalejSlovenská spoločnosť Fumbi už dnes ponúka investovanie do dynamického portfólia kryptomien, ktoré sleduje vývoj celého trhu. Je prvá svojho druhu, pretože ponúka investovanie i sporenie v kryptomenách pre širokú verejnosť už pri malej výške vkladu. Navyše, funguje podľa slovenského práva a nevyužíva kolektívne investovanie. Klienti Fumbi zostávajú priamymi a výlučnými vlastníkmi svojich kryptomien.

Koncept Fumbi sa neopiera o podielové fondy, ale o zdieľanú ekonomiku. Investori zapojení v sieti si navzájom pomáhajú udržiavať portfólio zviazané s hodnotou celého trhu kryptomien. „Zarábajú na raste trhu ako takého a nie na lokálnych výkyvoch konkrétnych mien. Podľa našich prepočtov má trh s kryptomenami z dlhodobého hľadiska mimoriadny potenciál,“ povedal Juraj Forgács.Spoločnosť Fumbi

Spoločnosť Fumbi vznikla ako odpoveď na čoraz väčší a ťažšie prehľadný trh s kryptomenami. Ako prvý na Slovensku i vo svete prinášajú investičné riešenie pre širokú verejnosť – čiže pre všetkých, ktorí uvažujú nad investovaním do kryptomien.

S investovaním do kryptomien cez Fumbi je spojená minimalizácia rizika, keďže investori nemusia riešiť, do ktorých kryptomien investujú a na ktorých online burzách ich vymenia. Fumbi Algoritmus investíciu inteligentne prerozdelí do dynamického portfólia, skladajúceho sa z niekoľkých desiatok kryptomien s najväčším trhovým podielom. Keďže portfólio sa dokáže adaptovať na pravidelnej báze, platí jednoduchá rovnica, že rast či pokles hodnoty investícií bude priamoúmerný celkovej hodnote trhu kryptomien.

Všetky kryptomeny sú uložené na offline generovaných úložiskách, čo prakticky eliminuje možnosť hekerského útoku. Prístup do týchto úložísk je zabezpečený na inštitucionálnej báze, takže nezávisí od konkrétnej osoby. Investori sú stále priamymi vlastníkmi svojho portfólia, čo je pre nich bezpečnejšie ako investícia cez zahraničný podielový fond.

Fumbi sa tak zaraďuje medzi priekopníkov a spolutvorcov prostredia pre technológiu kryptomien, ktorá má potenciál zmeniť svet rovnako alebo ešte výraznejšie, ako to urobil internet.