Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 15. júl 2024Meniny má Henrich
< sekcia Ekonomika

ZMOS: Samosprávy sú v kritickej finančnej situácii

Na archívnej snímke predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik. Foto: TASR - Martin Baumann

Po pondelkovom rokovaní ZMOS upozornilo, že situácia s nedostatočným financovaním miest a obcí sa zhoršuje.

Bratislava 24. júna (TASR) - Samosprávy na Slovensku sú v kritickej finančnej situácii. Dôvodom sú neuhradené náklady samosprávam na prenesený výkon štátnej správy na úseku stavebného konania. Na zhoršujúcu finančnú situáciu samospráv v pondelok upozornilo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS).

"Prepad podielovej dane príjmov fyzických osôb v týchto mesiacoch sprevádza neuhrádzanie nákladov samosprávam na prenesený výkon štátnej správy na úseku stavebného konania. Momentálny problém nie je výška úhrady výdavkov na prenesený výkon, ale to, že tieto peniaze samosprávam neprišli," uviedol predseda ZMOS Jozef Božik.

Upozornil, že situácia v obciach je kritická, tie menšie už nedokážu z podielových daní pokryť ani základné výdavky ako napríklad odvody za zamestnancov. "Apelujeme na vládu, aby rokovania o dofinancovaní miest a obcí na tento rok boli čo najskôr. Uvedomujeme si, že súčasná vláda nie je zodpovedná za stav spôsobený minulými vládami, avšak je jedinou vládou, s ktorou môžeme túto problematiku riešiť," priblížil Božik.

Po pondelkovom rokovaní ZMOS upozornilo, že situácia s nedostatočným financovaním miest a obcí sa zhoršuje. Podľa Božika mnohé obce si musia brať pôžičky a zakladať debetné účty, aby mohli pokryť základné povinnosti vrátane vyplatenia odvodov či uskutočniť niekoľko mesiacov pripravované letné podujatia.