Quantcast
< sekcia Ekonomika

ZMOS žiada o riešenia týkajúce sa problémov s rómskymi spoločenstvami

Na archívnej snímke primátor mesta Brezno Tomáš Abel. Foto: TASR Branislav Račko

Cieľom nemá byť len zlepšovanie podmienok pre marginalizované komunity, ale najmä dodržiavanie platnej legislatívy, aby ju tieto skupiny nezneužívali, hovorí primátor Brezna Tomáš Abel.

Brezno 30. júla (TASR) – Primátori a starostovia Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) žiadajú vládu o komplexné riešenia, ktoré majú pomôcť v situácii s marginalizovanými rómskymi spoločenstvami. Informovali o tom v piatok v Brezne primátori Brezna Tomáš Abel a Revúcej Július Buchta. Negatívne skúsenosti však okrem regiónov Horehronie a Gemer majú aj iné samosprávy.

Podľa ZMOS kľúčovým východiskom pre ich požiadavky nie je ani tak tvorba nových zákonov či stratégií, ale najmä dodržiavanie platnej legislatívy, dôsledná vymožiteľnosť práva zo strany kompetentných úradov a inštitúcií. „Cieľom nemá byť len zlepšovanie podmienok pre marginalizované komunity, ale najmä dodržiavanie platnej legislatívy, aby ju tieto skupiny nezneužívali. Apelujeme na vládu, aby sa tým začala dôsledne a systematicky zaoberať,“ zdôraznil Abel.

Dennodenne sa s tým stretávajú napríklad pri platení daní a poplatkov alebo v oblasti životného prostredia. Obyvatelia, ktorí si svoje povinnosti plnia, tak často cítia nespravodlivosť, čo v konečnom dôsledku podrýva dôveru obyčajných ľudí voči právnemu štátu.

„Nie sme na základe súčasnej platnej legislatívy schopní aktívne a efektívne riešiť problémy, ktoré nám vznikajú aj v rámci susedských vzťahov. Ľudí obťažuje neporiadok, hromadiaci sa odpad, zápach či hluk a na to je krátka aj mestská či štátna polícia. Pomáhajú nám naši sociálni terénni pracovníci, ktorých je stále nedostatok, ale tie problémy sa neustále opakujú,“ priblížil brezniansky primátor. Ak aj "problémoví" občania dostanú pokuty, nezaplatia a nemajú ich od nich ako vymôcť.
Ilustračná snímka.
Foto: TASR - Adriána Hudecová

Samosprávy okrem iného požadujú tiež predĺženie povinnej školskej dochádzky a vytvorenie dostatočného počtu miest s finančným krytím pre učiteľov, špeciálnych pedagógov a asistentov učiteľov.

Rovnako účinnejšie nastavenie duálneho systému vzdelávania vo vzťahu k získaniu zručností a pripravenosti žiakov z prostredia marginalizovaných rómskych komunít a ich prípravu na samostatný život.

„Požadujeme účinnejšie riešenie problematiky záškoláctva a „neplatičstva“, ktoré sa v konečnom dôsledku premietajú do úžery v týchto komunitách,“ dodáva ZMOS.

Predseda vlády Eduard Heger je iniciátorom okrúhlych stolov aj so samosprávami a vedie diskusie o všetkých témach,“ uvádza sa v reakcii Tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR na brífing ZMOS. Aj Heger vyzýva ZMOS na spoluprácu, aby „v rámci svojich regiónov zaktivizovali svojich všeobecných lekárov a podporili očkovanie“. Takto by prispeli k vyššej zaočkovanosti občanov a vytvoreniu kolektívnej imunity.